Jacquelin siódmym liderem PŚ w tym sezonie

Emilien Jacquelin wygrał bieg ze startu wspólnego na zakończenie pucharowej rywalizacji w Le Grand Bornand. Francuz został siódmym w tym sezonie liderem Pucharu Świata zmieniając na prowadzeniu swojego rodaka - drugiego dziś - Quentina Fillon Maillet.

Jacquelin wystartował usposobiony bardzo ofensywnie. Już po pierwszej próbie strzeleckiej urwał się głównej grupie i wyrabiał sobie coraz większą przewagę. Na drugim strzelaniu meldował się dziewięć sekund przed resztą stawki, przed trzecią próbą miał już siedemnaście sekund przewagi. Wtedy zaczęły się jednak pierwsze schody przed Francuzem, który spudłował raz i na czwarte okrążenie wybiegał z ogonem w osobach Felixa Leitnera, Fabiene'a Claude'a, Tarjei Boe oraz Benjamina Wegera. Z tej czwórki tempo biegu Jacquelina był w stanie utrzymać tylko Austriak, do czołówki na tym etapie rywalizacji powrócił Quentin Fillon Maillet, który pudłował dwukrotnie w postawie leżąc. Na ostatnie strzelanie wbiegał już jako trzeci, za Jacquelinem i Leitnerem.

Wszyscy trzej uniknęli pudeł podczas czwartego pobytu na strzelnicy, najszybciej strzelał Jacquelin, który miał jedenastosekundową przewagę nad Fillon Maillet. Różnica ta na mecie wyniosła ostatecznie tylko trzy i pół sekundy, ale było to wynikiem tego, że Jacquelin na ostatniej prostej świętował wygraną z francuską flagą w ręku. Dla niego to dopiero trzecia wygrana w PŚ - pierwsza odniesiona poza MŚ. Dodatkowo w nagrodę 26-latek z Grenoble odebrał swojemu rodakowi żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Po dzisiejszym biegu Fillon Maillet traci do niego dwa punkty.

Jacquelin to już siódmy tegoroczny lider PŚ. To wyrównanie rekordu z zimy 91/92, gdy na prowadzeniu w rankingu zmieniali się kolejno Jens Steinigen, Mark Kirchner, Peralberto Carrara, Andreas Zingerle, Jon Age Tyldum, Gilde Fenne i Frode Loeberg.

W walce o trzecie miejsce Felix Leitner musiał ostatecznie uznać wyższość Tarjei Boe. Weteran z Norwegii wyprzedził Austriaka o pięć sekund. W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch innych Norwegów - Vetle Sjastad Christiansen był piąty, a Sivert Guttorm Bakken ósmy. Zawiódł Johannes Thingnes Boe, który z łącznie pięcioma karami (trzy pudła na ostatnim strzelaniu) finiszował jako dwudziesty. Szansy na powrót na pozycję lidera PŚ nie wykorzystał Sebastian Samuelsson. Szwed na każdym strzelaniu pudłował po razie i dobiegł do mety na dziewiątym miejscu.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Emilien Jacquelin