Druga kolejna wygrana Elviry Oeberg

Końcówka 2021 roku ewidentnie należała do Elviry Oeberg. Po wygranej w biegu pościgowym młoda Szwedka dołożyła zwycięstwo w biegu ze startu wspólnego. Zawody rozgrywane w Le Grand Bornand dostarczyły sporej dawki emocji.

Pierwszy w tym sezonie bieg ze startu wspólnego nie był rozgrywany w najmocniejszej obsadzie. Z różnych przyczyn na liście startowej zabrakło Tiril Eckhoff, Franziski Preuss, Denise Herrmann, Linn Persson oraz Anais Bescond. Kwalifikacji do mass startu nie wywalczyła żadna z reprezentantek Polski. Monika Hojnisz-Staręga jest klasyfikowana poza czołówką PŚ, a w Annecy punktowała tylko w sprincie.

Mimo licznych absencji i braku reprezentantki Polski, niedzielne zmagania dostarczyły sporego ładunku emocji. Czołowa grupa topniała ze strzelania na strzelanie. Po trzeciej wizycie na strzelnicy na czoło wyścigu wysunęła się Dorothea Wierer. Włoszka stanęła przed szansą na odniesienie pierwszego zwycięstwa od ponad dwunastu miesięcy. Podczas ostatniego strzelania spudłowała raz i musiała obiegać karną rundę. Podobny los czekał goniące ją Lisę Therese Hauser, Kristinę Rezcową, Julię Simon, Lotte Lie, natomiast Anais Chevalier-Bouchet zaliczyła aż 300m dodatkowego biegu.

W efekcie indolencji strzeleckiej całej czołówki jako pierwsza na trasę ruszyła Jessica Jislova. Jedyna bezbłędna zawodniczka w całej stawce szybko musiała ustąpić na pozycji liderki Elvirze Oeberg. Szwedka po dwóch pudłach w postawie leżąc spadła do drugiej dziesiątki, przed ostatnim strzelaniem była ósma, a mimo to na niespełna 2,5km do mety mogła już czuć się zwyciężczynią. W biegu mało kto bowiem może równać się w tym sezonie z młodszą z sióstr Oeberg. Wiceliderka Pucharu Świata uciekła rywalkom i odniosła drugie z rzędu zwycięstwo.

Za jej plecami toczyła się zażarta walka o kolejne dwa miejsca na podium. Niemal do samej mety uwikłane w nią były cztery zawodniczki: Julia Simon, Kristina Rezcowa, Jessica Jislova i Dorothea Wierer. Najwięcej sił na finisz zachowała zmotywowana dopingiem licznej grupy kibiców francuskich Simon, trzecia linię mety minęła Rezcowa. Dla Rosjanki to pierwsze podium w karierze. Pozostałe dwie zawodniczki też mogły być jednak zadowolone. Wierer zaliczyła najlepszy występ w sezonie, z kolei Jislova do tej pory nigdy nie była nawet w czołowej dziesiątce. Za 27-letnią Czeszką najlepszy weekend w karierze.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymała Marte Olsbu Roeiseland, która z dwoma karnymi rundami na koncie finiszowała jako szósta. Oeberg zbliżyła się do niej na dystans trzydziestu punktów. Trzecia pozostaje Dzinara Alimbekawa, która traci jednak do Norweżki już dziewięćdziesięciu oczek.

Kolejne zawody Pucharu Świata kobiet rozegrane zostaną 7 stycznia 2022 roku w Oberhofie.


WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Tumashov/IBU

Powiązane newsy

19.03.2023 | Klamra Oeberg

19.03.2023 | Podium szczęśliwych ludzi

19.03.2023 | Kalkulatory w ruch

18.03.2023 | Herrmann z małą, a Simon z dużą kulą

18.03.2023 | Maszyna nie zwalnia

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Elvira Karin Oeberg