Liderzy na karuzeli

Quentin Fillon Maillet jest już szóstym liderem biathlonowego Pucharu Świata w tym sezonie. Po raz ostatni taką karuzelę na pierwszym miejscu klasyfikacji generalnej mieliśmy jeszcze w poprzednim stuleciu.

Za nami ledwie osiem biegów sezonu 2021/22, a prawo założenia żółtej koszulki lidera Pucharu Świata wywalczyło sobie już sześciu różnych biathlonistów: Sturla Laegreid, Simon Desthieux, Johannes Thingnes Boe, Sebastian Samuelsson, Vetle Christiansen i Quentin Fillon Maillet. Po raz ostatni taką rotację na pierwszym miejscu klasyfikacji generalnej mieliśmy zimą 1997/98. Wtedy liderowali kolejno Frank Luck, Dag Bjoerndalen, Raphael Poiree, Wiktor Maigurow, Ricco Gross i Ole Einar Bjoernalen. Rekordowy pod tym względem był sezon 1991/92 - wówczas zanotowano siedmiu różnych liderów.

Warto dodać, że Fillon Malliet jest siódmym Francuzem, który został liderem klasyfikacji PŚ. Przed nim czynili to w kolejności chronologicznej Patrick Bailly-Salins (9 biegów w koszulce lidera), Raphael Poiree (101), Vincent Defrasne (2), Simon Fourcade (1), Martin Fourcade (168) oraz Simon Desthieux (1).

Fillon Malliet dzięki wygranej w Le Grand Bornand awansował na trzecie miejsce w zestawieniu francuskich biatlhonistów z największą liczbą zwycięstw w zawodach PŚ, MŚ oraz IO. Niezrównany pod tym względem jest Martin Fourcade (83 triumfy), drugi jest Raphael Poiree (44), a Quentin Fillon Maillet (8) wyprzedził Patricka Bailly-Salinsa (7). 

Najbliższa szansa na poprawienie tej statystyki Fillon Malliet będzie miał w niedzielnym biegu ze startu wspólnego, który zaplanowany jest na 14:45. W przypadku jego niepowodzenia niewykluczone, że poznamy kolejnego, siódmego lidera PŚ w tym sezonie.

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Quentin Fillon Maillet