Stanek trzecia w finale supersprintu!

Patrycja Stanek ukończyła finał supersprintu rozgrywanego w Martell w ramach Pucharu IBU Juniorów na trzecim miejscu. Wcześniej Polka wygrała kwalifikacje.

Przypomnijmy, że rywalizacja w supersprincie przebiega w dwóch etapach. Najpierw rozgrywane są kwalifikacje, w który zawodniczki mają do przebiegnięcia 4,5km z dwoma strzelaniami. Każde pudło oznacza konieczność pokonania karnej rundy o długości 75m. Trzydzieści najlepszych zawodniczek kwalifikuje się do startu w finale. Ten rozgrywany jest na dystansie 7,5km z czterema wizytami na strzelnicy.

Stanek rozpoczęła dzień od wygranej w kwalifikacjach. Spudłowała raz i o sekundę wyprzedziła bezbłędną Sabrinę Braun z Niemiec. Kolejne zawodniczki potraciły już zdecydowanie więcej. Do finału zdołała zakwalifikować się również Anna Nędza-Kubiniec, która z dwoma pudłami była szesnasta. Odpadły Daria Gembicka (44. miejsce, 7 pudeł), Klaudia Topór (45. miejsce, 3 pudła) i Barbara Skrobiszewska (56. miejsce, 5 pudeł).

W finale Stanek imponowała biegiem i czasem strzelania. Na każdej z trzech pierwszych wizyt na strzelnicy pudłowała po razie, a i tak wyraźnie prowadziła. Anastazja Iwanowa mimo tylko jednej kary przegrywała z Polką o 5 sekund, trzecia Sara Scattolo z dwoma pudłami na koncie traciła już 15 sekund.

Stawką ostatniego strzelania było więc zwycięstwo w zawodach. Stanek spudłowała dwukrotnie, podczas gdy Rosjanka i Włoszka zaliczyły tylko po jednej karnej rundzie. W efekcie jako pierwsza na trasę wyruszyła Iwanowa. Polka traciła do niej dwie sekundy. Za tą dwójką z niewielką różnicą znajdowały się jeszcze Scattolo i bezbłędna na ostatnim strzelaniu Johanna Puff z Niemiec.

I to właśnie Niemka zachowała najwięcej sił na finisz wygrywając z przewagą trzech sekund przed Sattolo. Stanek przecięła linię mety jako trzecia ze stratą niecałych czterech sekund. Iwanowa mimo prowadzenia po strzelaniu spadła na czwartą lokatę.

Dla Stanek to pierwsze indywidualne podium w karierze. Jest czwartą juniorką z Polski, która zajęła miejsce w czołowej trójce biegów zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów. Przed nią na podium stawały Kamila Żuk, Daria Gembicka i Joanna Jakieła. Łącznie reprezentantki Polski od początku istnienia cyklu juniorskich zawodów IBU zanotowały już dziewięć takich występów.

Anna Nędza-Kubiniec strzelała identycznie jak Stanek (1-1-1-2) i ukończyła wyścig na piętnastym miejscu.

W klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów po zawodach w Martell na prowadzeniu znajduje się Sara Scattolo. Patrycja Stanek jest dziewiąta.