Kolejna zmiana lidera PŚ

Vetle Sjastad Christiansen wygrał bieg pościgowy w Ostersund i został nowym liderem Pucharu Świata. To już piąty zawodnik w tym sezonie, który przywdzieje żółty numerek startowy.

Czwarty bieg sezonu przyniósł już piątego lidera Puchar Świata. Po Sturli Laegreidzie, Johannesie Boe, Simonie Desthieux i Sebastianie Samuelssonie właścicielem żółtej koszulki został Vetle Sjastad Christiansen. Ostatni raz co najmniej pięciu różnych liderów mieliśmy w sezonie 2009/10 (Emil Hegle Svendsen, Christoph Sumann, Tim Burke, Simon Fourcade, Jewgienij Ustjugow).

Jak doszło do zmiany na prowadzeniu klasyfikacji generalnej mimo, że dotychczasowy lider Sebastian Samuelsson dotarł do mety niedzielnego biegu pościgowego na drugim miejscu? Zwycięstwo odniósł Vetle Sjastad Christiansen, który przed zawodami tracił do Szweda zaledwie trzy punkty. Teraz różnica jest identyczna, ale na korzyść Norwega. O zwycięstwie zdecydowało ostatnie strzelanie, na którym Christiansen i Samuelsson zameldowali się wspólnie. Towarzyszył im również Emilien Jacquelin. Szwed i Francuz spudłowali po razie, podczas gdy Norweg strzelał bez pudła. Dla Christiansena, który do rywalizacji przystępował jako piąty zawodnik sprintu, to druga wygrana w karierze. W lutym 2019 roku wygrał sprint w Soldier Hollow. 

Samuelsson na mecie stracił do zwycięzcy dziesięć sekund. Początkowo w walce o drugie miejsce prowadził Jacquelin, Francuz przegrał jednak finiszową rozgrywkę i musiał zadowolić się trzecim miejscem. Jedynym zawodnikiem z czołowej trójki sprintu, który wypadł z podium był Quentin Fillon Maillet. Z pięcioma karnymi rundami na koncie finiszował dopiero jako szesnasty.

Najlepsze rezultaty w karierze poprawili Tero Seppala i Tommaso Giacomel. Fin spudłował tylko raz i awansował z szesnastej lokaty na piątą. Jest pierwszym biathlonistą z Finlandii od 2006 roku i Paavo Puurunena, który uplasował się w czołowej szóstce zawodów pucharowych. Z kolei młody Włoch zameldował się na mecie z siódmym czasem i to pomimo, że startował jako 26. Podobnym osiągnięciem mógł się pochwalić doświadczony Simon Eder, który z 27. pozycji awansował na szóstą lokatę. Austriak jako jedyny w stawce strzelał bezbłędnie. Na uwagę zasługuje również najlepszy od grubo ponad roku start Michala Krcmara. Medalista olimpijski z Pjongczang uplasował się na czwartym miejscu.

Znów bez błysku znanego z wcześniejszych sezonów wystartował Johannes Thingnes Boe. Trzy pudła w postawie leżąc zepchnęły go do trzeciej dziesiątki. Celne strzelanie w stójce pozwoliły obrońcy kryształowej kuli powrócić na ósme miejsce. Dużo gorzej wypadł jego starszy brat Tarjei, który z pięcioma karnymi rundami ukończył wyścig na 28. miejscu. Na starcie nie pojawił się szósty w sprincie Sturla Holm Laegreid, który zmaga się z przeziębieniem.

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w Austrii. Rywalizacja w Hochfilzen potrwa od piątku do niedzieli. W programie zawodów są sprint, bieg pościgowy oraz sztafeta.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Vetle Sjastad Christiansen