Powtórka z niedzieli, sprint znów dla Samuelssona

Wygraną Sebastiana Samuelssona zakończył się czwartkowy bieg sprinterski w Ostersund. Szwed powtórzył swój wyczyn z niedzieli, gdy również triumfował w biegu na dystansie 10km. W nagrodę został nowym liderem Pucharu Świata. 

Samuelsson ponownie nie miał sobie równych na trasie. Nad drugim najszybszym zawodnikiem zyskał ponad 20 sekund przewagi. Szwed spudłował raz, ale podobny wynik na strzelnicy odnotowali jego najgroźniejsi rywale. Efekt? Zwycięstwo z przewagą 18 sekund nad Emilienem Jacquelinem. Francuz startował z numerem pierwszym i nadawał ton rywalizacji. Oprócz Samuelssona żaden z innych zawodników nie był w stanie pobić jego czasu. Najbliżej był jego rodak Quentin Fillon Maillet, który na trasie pojawił się z numerem 68 jako ostatni z czołówki. Biegał jedną karną rundę i na mecie zameldował się z czasem gorszym o 3,5 sekundy od Jacquelina. Dla obu Francuzów to pierwsze lokaty na podium w sezonie.

Fillon Maillet z podium zepchnął Eduarda Łatypowa - najszybszego spośród bezbłędnych. Dopiero na piątym miejscu uplasował się najlepszy z Norwegów - był nim dzisiaj Vetle Sjastad Christansen. W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech jego rodaków: Sturla Laegreid był szósty, Tarjei Boe ósmy, a Johannes Thingnes Boe dziewiąty. Skład pierwszej dziesiątki uzupełnili Lukas Hofer z Włoch (6. miejsce) i Benjamin Weger ze Szwajcarii (10. miejsce).

Dopiero na 23. miejscu finiszował Simon Desthieux, który utracił tym samym prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Na fotelu lidera nie rozsiadł się jednak dotychczasowy współlider, czyli Johannes Boe. Punkt więcej na swoim koncie zgromadził bowiem Samuelsson, który oprócz dwóch wygranych był czterdziesty w biegu na 20km.

Niepowodzeniem zakończył się występ reprezentantów Polski. Łukasz Szczurek bardzo dobrze spisał się co prawda na strzelnicy, gdzie udało mu się zachować czyste konto. Zdecydowanie słabiej wypadł na trasie i ze stratą niemal trzech minut zajął 88. miejsce. Pozostali Polacy sklasyfikowani zostali poza setką. Grzegorz Guzik i Andrzej Nędza-Kubiniec z trzema karami uplasowali się na 107. i 108. pozycji, zaś Przemysław Pancerz po dwóch niecelnych strzałach dotarł do mety z ostatnim, 114. czasem.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Manzoni/IBU

Powiązane osoby

 Szwecja | mężczyzna | Sebastian Samuelsson