Debiuty, powroty i zesłania

Nie tylko trenerzy reprezentacji Polski zdecydowali się na dokonanie zmian w składach przed drugim tygodniem zawodów pucharowych w Ostersund. 

O korekcie w polskiej drużynie pisaliśmy szerzej już wczoraj - do Ostersund dotarli już Kinga Zbylut i Andrzej Nędza-Kubiniec. Ta dwójka to nie jedyni zawodnicy, którzy w ostatnich kilkudziesięciu godzinach pokonali trasę z Idre, gdzie rozgrywane były pierwsze w sezonie zawody Pucharu IBU. 

Na wzmocnienie składu zdecydowali się bowiem Francuzi, którzy w miniony weekend w OStersund nie skorzystali w pełni z przysługującej im kwoty startowej i każdorazowo wysyłali w bój po pięć zawodników lub zawodniczek. W drugim tygodniu startów do ekipy Trójkolorowych dołączyli Caroline Colombo (na zdjęciu) i Eric Perrot. 25-latka ma za sobą już trzy niepełne lata startów w zawodach Pucharu Świata, do tej pory jej najlepszym rezultatem jest piętnasta lokata ze sprintu w Hochfilzen przed dwoma laty. Colombo z niezłej strony pokazała się w Idre, gdzie dwukrotnie zajmowała drugie miejsce. Z kolei Perrot to wciąż jeszcze junior, ale wcale nie debiutant - pierwszy i jak dotąd jedyny start w elicie zaliczył w marcu tego roku w Ostersund, gdzie w sprincie zajął 76. miejsce.

W zespole rosyjskim szansę debiutu w zawodach Pucharu Świata otrzyma Wasilij Tomszyn. 24-latek, który w swoim dorobku ma trzy złote medale MŚJ, w niedzielę w Idre wygrał bieg pościgowy. Na podium towarzyszył mu Aleksander Powiarnicyn, wraz z którym zastąpi w składzie reprezentacji Rosji słabiej spisujących się Jewgienija Garaniczewa i Matwieja Elisjejewa. 

Zesłanie do drugiego składu czeka również Stinę Nilsson. Mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich próbująca od dwóch lat swoich sił w biathlonie początku sezonu nie zaliczy do udanych. W żadnym z dwóch startów nie udało jej się wywalczyć pucharowych punktow i kolejnych szans na dobry wynik poszuka na zawodach Pucharu IBU w Sjusjoen. W Ostersund zastąpi ją Johanna Skottheim, która w ubiegły weekend pauzowała. 28-latki nie widzieliśmy na biathlonowych trasach od MŚ w Pokljuce.

Mimo dziewiątego miejsca w sprincie w Ostersund swoje miejsce w składzie reprezentacji Norwegii stracił Filip Andersen. Jako zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu IBU za zeszły rok 22-latek w dwóch pierwszych biegach sezonu startował poza kwotą startową przysługującą jego zespołowi. Trenerzy nie zdecydowali się włączyć go do szóstki zawodników, których zobaczymy w nadchodzący weekend. Więcej wyrozumiałości wykazali szkoleniowcy niemieccy i Vanessa Voigt, która startowała w Ostersund na tych samych zasadach co Andersen, dostanie kolejne szanse na zaprezentowanie swoich umiejętności. Miejsce w składzie straciła za to Julianne Fruehwirt. Jej los podzielił również Justus Strelow, którego zastąpi doświadczony Johannes Kuehn.

Jedną zmianę w składzie dokonali również Włosi. W drugim tygodniu startów w Ostersund nie zobaczymy już Rebecci Passler, w jej miejsce powołanie otrzymała Hannah Auchentaller, córka Armina Auchentallera - obecnego trenera biathlonowej kadry USA. 20-latka zadebiutuje w zawodach Pucharu Świata, w ubiegłym tygodniu była piąta w biegu pościgowym na Pucharze IBU w Idre.

Starty w Ostersund biathloniści wznowią w czwartek biegami sprinterskimi. W weekend rozegrane zostaną biegi pościgowe i sztafety. Z kolei już od środy rozpocznie się rywalizacja w ramach Pucharu IBU w Sjusjoen. Tam w programie zawodów znalazły się supersprint, sprint i mass start 60.