Tomszyn nokautuje w Idre

Wasilij Tomszyn odniósł swoje pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach rangi Pucharu IBU. Rosjanin w pięknym stylu wygrał bieg pościgowy. Drugi na mecie Alesander Andersen stracił do niego ponad minutę.

Tomszyn to mistrz świata juniorów w sprincie z 2018 roku. 25-latek nie zdołał jeszcze przebić się do pierwszej reprezentacji, ale za to coraz śmielej zaczyna sobie poczynać na zapleczu elity. W sobotnim sprincie był trzeci, w niedzielnym biegu pościgowym nie miał sobie równych - i to dosłownie. Kluczem okazała się stuprocentowa skuteczność na strzelnicy. Rosjanin wytrzymał presję i na ostatnie okrążenie ruszał jako samodzielny lider. Alexander Andersen i Lukas Fratzscher, którzy na starcie jako jedyni mieli zapas nad Tomszynem spudłowali trzykrotnie podczas ostatniej wizyty na strzelnicy. Norweg dotarł do mety na miejscu drugim, Niemiec spadł na piątą lokatę.

Na pocieszenie pozostaje mu pozycja lidera klasyfikacji generalnej. Fratzscher w Idre było kolejno pierwszy, drugi i szósty, co przekłada się na cztery punkty przewagi nad Andersenem i Tomszynem. Czwarty w ogólnej punktacji jest Johannes Kuehn, który w niedzielę finiszował tuż za podium. Doświadczony Niemiec walkę o czołową trójkę przegrał z Aleksandrem Powiarnicynem. Rosjanin, który miał startować w Ostersund, lecz okazało się, że nie spełnia wymogów kwalifikacji, teraz może już być pewien prawa startu w Pucharze Świata. Dzisiaj awansował na miejsce trzecie z dziewiątej pozycji po sprincie.

Polacy nie startowali, żaden z naszych zawodników nie zmieścił się w czołowej sześćdziesiątce sprintu. Kolejne zawody Pucharu IBU zostaną rozegrane w Sjusjoen w dniach 1-4 grudnia.

WYNIKI

fot. Tumashov/IBU

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Wasilij Tomszyn