Oeberg najlepsza u siebie

 

Mieszkająca w Ostersund Hanna Oeberg wygrała rozgrywany tam bieg sprinterski. Dla Szwedki to siódme zwycięstwo w zawodach rangi PŚ lub IO w karierze. Polki ponownie nie wywalczyły pucharowych punktów.

Oeberg zrehabilitowała się za sobotni występ w biegu na 15km. Spudłowała wówczas siedmiokrotnie i zajęła miejsce w połowie ósmej dziesiątki. W niedzielę Szwedka na strzelnicy spisywała się bez zarzutu - trafiła wszystkie dziesięć strzałów, a do tego na trasie szybsze były od niej tylko dwie zawodniczki. Starsza z sióstr Oeberg zaliczyła piorunującą końcówkę. Po drugim strzelaniu miała tylko sekundę przewagi nad Anais Chevalier-Bouchet, zaś na mecie Francuzka przegrała już o jedenaście sekund. Dla Szwedki jest to siódma wygrana w karierze - druga odniesiona w Ostersund. Wcześniej przed własną publicznością na najwyższym stopniu podium stała podczas MŚ w 2019 roku.

Również wspomniana Chevalier-Bouchet odegrała się za nieudany start w sobotę, gdy finiszowała dopiero z 52. czasem. Utytułowana Francuzka była bezbłędna i wyprzedziła Marte Olsbu Roeiseland o cztery sekundy. Norweżka była szybsza zarówno od Szwedki, jak i Francuzki, ale w wyprzedzeniu ich na przeszkodzie stanęła jedna karna runda po strzelaniu w postawie stojąc.

Tuż za podium uplasowały się dwie Białorusinki: Dzinara Alimbekawa i Hanna Sola. Ta pierwsze dzięki temu zrównała się punktami w klasyfikacji generalnej z Marketą Davidovą. Czeszka, która dzisiaj była piętnasta zachowała jednak prowadzenie. Przy równej liczbie punktów decyduje bowiem liczba zwycięstw - Davidova wygrała w sobotę, Alimbekawa ma na koncie dwa czwarte miejsca.

Najlepszy czas biegu zanotowała Elvira Oeberg. Młodsza siostra zwyciężczyni spudłowała jednak dwukrotnie i na mecie zmierzono jej ósmy czas. W niedzielę skończyła się niesamowita passa Tiril Eckhoff, która wygrała siedem ostatnich biegów rozgrywanych na dystansie 7,5km. Norweżka biegała trzy karne rundy i zajęła tylko 28. miejsce. W trzeciej dziesiątce zameldowały się również Lisa Hauser (21. miesce), Dorothea Wierer (23.), Denise Herrmann (25.) czy Ingrid Tandrevold (27.).

Nasze zawodniczki na razie nie rozpieszczają swoich kibiców. Monika Hojnisz-Staręga z dwoma pudłami na koncie zajęła 49. miejsce i po pierwszym weekendzie startów pozostaje bez pucharowych punktów. Dzisiaj liderka kadry zanotowała 51. czas bieg ze stratą minuty i 23 sekund do Elviry Oeberg.

Gdyby po niedzielnym sprincie rozgrywany byłby bieg pościgowy to zakwalifikowałaby się do niego również Anna Mąka. Dla zawodniczki z Zakopanego 59. miejsce jest najlepszym rezultatem w biegu na dystansie sprinterskim w karierze. Lokata mogła być lepsza gdyby nie karna runda po strzelaniu w postawie leżąc. To bezbłędnie wykonała Karolina Pitoń. Doświadczona reprezentantka Polski nie trafiła jednak dwukrotnie w stójce i na mecie sklasyfikowano ją na 98. miejscu. Trzy lokaty niżej uplasowała się Kamila Żuk, która trafiała do tarczy co drugi strzał.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Hanna Oeberg