Ukraina stawia na doświadczenie

W czwartek poznaliśmy skład kobiecej reprezentacji Ukrainy na premierowe zawody Pucharu Świata w sezonie 2021/22. Średnia wieku drużyny wynosi niemal 32 lata.

Trener Uros Velepec postawił na sprawdzone i uznane nazwiska. Młodsze i utalentowane zawodniczki jak chociażby mistrzyni świata juniorek Jekaterina Bekh do pierwszego składu będą musiały przebijać się przez starty w Pucharach IBU.

W Ostersund zobaczymy za to całą czwórkę biathlonistek, które w Soczi sięgnęły po olimpijskie złoto w sztafecie: 35-letnie siostry Walię i Witę Semerenko, rok młodszą Ołenę Biłosiuk (z domu Pidhruszną, od tego sezonu posługuje się nazwiskiem po mężu) oraz w tym gronie najmłodszą, bo "tylko" 31-letnią Julię Dżymę. Oprócz medalu igrzysk wywalczonego w drużynie kwartet ten może się pochwalić łącznie ośmioma medalami Mistrzostw Świata i 38 lokatami na podium Pucharu Świata.

Skład uzupełniają dobiegająca trzydziestki Irina Petrenko (wcześniej znana pod panieńskim nazwiskiem Warwynec), która wraca do rywalizacji w PŚ po ponad trzyletniej przerwie oraz Anastazja Merkuszyna, która mimo 26 lat wciąż może uchodzić za młody talent.

Żeńska część reprezentacji ostatnie tygodnie przed startem sezonu spędziła na zgrupowaniu w Idre. Grupa mężczyzn przebywa z kolei na obozie w Beitostolen. Trener Juraj Sanitra nie podał jeszcze składu, ale wiadomo, że liderem drużyny będzie mistrz świata Dmitro Pidruczny.

Sezon biathlonowego Pucharu Świata zainauguruje 25 listopada w Ostersund. Dwa dni wcześniej planowane są pierwsze biegi zaliczane do klasyfikacji Pucharu IBU. Drugi najważniejszy cykl zawodów rozpocznie się w Idre.