Ole Einar Bjoerndalen w wywiadzie dla norweskiej telewizji NRK opowiedział o różnicach kulturowych z jakimi napotyka się w pracy z biathlonową reprezentacją Chin. To właśnie legendarny Norweg przygotowuje gospodarzy do jak najlepszego występu na igrzyskach w Pekinie.

Pomaga mu w tym jego małżonka Daria Domraczewa. Para może się pochwalić łącznie 12 złotymi medalami igrzysk olimpijskich. Od lata 2019 roku wspólnie trenują reprezentację Chin, a pomaga im w tym uważany za jednego z najlepszych trenerów strzelania w biathlonie Jean Pierre Amat.

- Trenowanie chińskich sportowców jest zupełnie inne niż praca z Norwegami. Chińczycy nie są tak samodzielni, więc we wszystkich zajęciach musimy uczestniczyć osobiście. Nie było jeszcze treningu, na którym ja lub Daria nie bylibyśmy obecni - powiedział Bjoerndalen.

Przed jego podopiecznymi trudne zadanie wywalczenia kwalifikacji olimpijskich. Gospodarzom igrzysk z urzędu przysługują po dwa miejsca startowe dla kobiet i mężczyzn, ale ambicje sztabu szkoleniowego sięgają na pewno wyżej. Na przeszkodzie w osiągnięciu założonych celów może stanąć specyficzne podejście sportowców chińskich do tematu własnego zdrowia.

- W Chinach już drobny uraz wyklucza zawodnika z treningu. Podam przykład zawodniczki, która upadła podczas treningu na nartorolkach. W jej przypadku wystarczających byłoby kilka dni odpoczynku, ale lekarze kazali leżeć jej w łóżku cztery bite tygodnie. Bez możliwości jakiegokolwiek poruszania się - grzmiał Bjoerndalen.

Warto przypomnieć, że Chinki w przeszłości należały już do światowej czołówki. Na początku XXI wieku po medale MŚ sięgały Shumei Yu, Ribo Sun oraz Xianying Liu. Chinki były też wiodącą sztafetą świata. Dobry czas chińskiego biathlonu zakończył się wraz z odejściem trenera Klausa Sieberta (później trenował Domraczewą) i znacznym obcięciu nakładów na biathlon w Chinach. Dopiero na trzy lata przed igrzyskami w Pekinie ponownie odkręcono kurek z pieniędzmi i zdecydowano się zorganizować profesjonalny sztab szkoleniowy.

Sezon biathlonowego Pucharu Świata zainauguruje 25 listopada w Ostersund. Dwa dni wcześniej planowane są pierwsze biegi zaliczane do klasyfikacji Pucharu IBU. Drugi najważniejszy cykl zawodów rozpocznie się w Idre.

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Ole Einar Bjoerndalen