Czesi odkryli karty na Ostersund

Po weekendowych wyścigach w Sjusjøen czescy trenerzy zamknęli skład drużyny na inauguracyjne zawody Pucharu Świata w biathlonie. Kadra opiera się na uznanych nazwiskach, medalistach MŚ oraz IO takich jak Marketa Davidova, Lucie Charvatova czy Michal Krcmar.

Wspomniana trójka oraz Mikulas Karlik i Jakub Stvrtecky już wcześniej była pewna swojego startu w Ostersund. Sztab szkoleniowy zakwalifikował ich do drużyny na podstawie wyników z ubiegłego roku, a także dobrych występów w okresie przygotowawczym. Walka o pozostałe trzy miejsca wśród kobiet i dwa wśród mężczyzn toczyła się podczas weekendowych zawodów otwarcia sezonu biathlonowego w Norwegii.

Na podstawie wyników zmagań w Sjusjoen trener Egil Gjelland nominował do składu dodatkowo Evę Puskarcikovą, Jessicę Jislovą oraz Terezę Vobornikovą. Zwłaszcza ta ostatnia pokazała się w weekend z bardzo dobrej strony. 22-latka zajęła piętnasta w biegu masowym. - Nie byłem zaskoczony jej występem. Dobrze wyglądała zarówno na wcześniejszym zgrupowaniu, jak już podczas przygotowań we wrześniu i październiku - skomentował norweski szkoleniowiec cytowany w oficjalnym komunikacie czeskiej federacji.

Wśród mężczyzn do składu dołączyli Víteslav Hornig i Adam Vaclavík. Szansy na powrót do pierwszej reprezentacji nie wykorzystał doświadczony Tomas Krupcik. - Kryteria były jasne. Kto zaprezentuje się najlepiej w Sjusjoen, dołączy do składu na Ostersund. Pozostali wystartują w dwóch pierwszych zawodach Pucharu IBU. Ewentualne zmiany w składzie zaproponujemy przed weekendem w Hochfilzen - wyjaśnił Ondrej Rybar, trener kadry mężczyzn oraz jednocześnie dyrektor sportowy Czeskiego Związku Biathlonu.

Sezon biathlonowego Pucharu Świata zainauguruje w 25 listopada w Ostersund. Dwa dni wcześniej planowane są pierwsze biegi zaliczane do klasyfikacji Pucharu IBU. Drugi najważniejszy cykl zawodów rozpocznie się w Idre.