Boe i Tandrevold najlepsi w mass startach

Biegami ze startu wspólnego zakończyły się coroczne zawody otwarcia sezonu biathlonowego w norweskim Sjusjoen. Zwycięstwa odnieśli Ingrid Tandrevold oraz Tarjei Boe.

Obiekt biathlonowy w Sjusjoen dysponuje aż czterdziestostanowiskową strzelnicą, dzięki czemu na starcie mogło stanąć więcej zawodniczek, niż ma to miejsce w innych lokalizacjach. W gronie 40 zawodniczek tylko dwie strzelały bezbłędnie - Ingrid Tandrevold i Karoline Erdal. Szybciej pobiegła ta starsza i bardziej doświadczona. Tandrevold wygrała z przewagą 19 sekund nad Chloe Chevalier. Francuzka spudłowała raz i o siedem sekund wyprzedziła Erdal. Dla obchodzącej w poniedziałek 24. urodziny Norweżki to ważny krok w kierunku wywalczenia sobie miejsca w składzie reprezentacji na Puchary Świata. Erdal na finiszu nieznacznie wyprzedziła Justine Braisaz-Bouchet.

Kolejne miejsca również należały do Francuzek. Piąta była Anais Chevalier-Bouchet, szósta Anais Bescond, a siódma zwyciężczyni sobotniego sprintu Julia Simon. Zawiodły dwie najlepsze biathlonistki ubiegłorocznego Pucharu Świata. Marte Olsbu Roeiseland z czterema karnymi rundami na koncie finiszowała jako dziewiąta, Tiril Eckhoff po pięciu pudłach sklasyfikowana została na trzynastej pozycji.

Bieg kobiet okazał się jedynie preludium do niezwykle interesującej rywalizacji mężczyzn, w którym o wygraną również walczyli Norwegowie i Francuzi. Po ostatnim strzelaniu na prowadzeniu znajdował się bezbłędny Sturla Laegreid, który chciał zmazać plamę po słabym występie w sprincie. Drugi zawodnik ubiegłorocznego Pucharu Świata najwyraźniej nie jest jeszcze w swojej najmocniejszej formie, bo ostatecznie finiszował dopiero na piątym miejscu. Wygrał Tarjei Boe, który na ostatnim okrążeniu zachował najwięcej sił. Siedem sekund po nim finiszował Quentin Fillon Maillet - obaj spudłowali po razie. Sprinterski pojedynek o trzecie miejsce wygrał Emilien Jacquelin, który o osiem dziesiątych sekundy wyprzedził Vetle Christiansena. Podobnie jak dzień wcześniej na starcie zabrakło przeziębionego Johannesa Boe.

Wcześniej rozegrano nieco słabiej obsadzony bieg B, w którym po zwycięstwo sięgnął bezbłędny na strzelnicy Michal Krcmar. Drugi był Fredrik Bucher Johannsen z Norwegii, a trzeci Karol Dombrowski reprezentujący Litwę.

Sezon biathlonowego Pucharu Świata zainauguruje w 25 listopada w Ostersund. Dwa dni wcześniej planowane są pierwsze biegi zaliczane do klasyfikacji Pucharu IBU. Drugi najważniejszy cykl zawodów rozpocznie się w Idre.

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Ingrid Landmark Tandrevold

 Norwegia | mężczyzna | Tarjei Boe