Szwedzi znów niegościnni

Drugiego dnia zawodów testowych w Idre znów triumfowali reprezentanci gospodarzy. Skrócone biegi indywidualne wygrali Martin Ponsiluoma i Elvira Oeberg.

Oprócz reprezentacji gospodarzy w sprawdzianie formy w Idre udział wzięły inne drużyny narodowe m.in. Włoch, Szwajcarii, Słowacji, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii. Mimo międzynarodowej obsady, pierwszoplanowe role znów odgrywali Szwedzi. Podobnie jak w sobotnim sprincie, w czołowej piątce skróconego biegu indywidualnego, znalazła się czwórka zawodników w niebiesko-żółtych barwach.

Wygrał Martin Ponsiluoma, który zrewanżował się Sebastianowi Samuelssonowi za porażkę w sprincie. Obaj spudłowali po dwa razy, Ponsilouma dotarł do mety z czasem lepszym od kolegi z drużyny o 7 sekund. Trzecie miejsce zajął niespodziewanie Joshca Burkhalter ze Szwajcarii, który sukces ten zawdzięcza przede wszystkim bezbłędnemu strzelaniu. Do zwycięzcy stracił 50 sekund. Czwarte miejsce z trzema niecelnymi strzałami na koncie zajął Jesper Nelin, piąty był Malte Stefansson. Z szóstym rezultatem finiszował Tommaso Giacomel z Włoch.

Bieg kobiet okazał się popisem Elviry Oeberg, która wygrała z rzadko spotykaną przewagą niemal dwóch minut! Jako jedyna w czołówce zachowała czyste konto na strzelnicy. Lisa Vittozzi, która spudłowała raz, straciła do niej minutę i 51 sekund. Włoszka na podium znalazła się w otoczeniu sióstr Oeberg, trzecie miejsce wywalczyła bowiem Hanna, która do czasu biegu miała doliczone półtorej minuty kary za dwa niecelne strzały. Czwarte miejsce zajęła zwyciężczyni sprintu Linn Persson ze Szwecji, a piąta była Tuuli Tominag z Estonii. Znów słabszy występ niż można się było spodziewać zaliczyła Dorothea Wierer, która z trzema karami sklasyfikowana została na siódmej pozycji. Stina Nilsson - mistrzyni olimpijska w biegach, która od roku próbuje swoich sił w biathlonie - oddała pięć niecelnych strzałów i zajęła dwunastą lokatę.

W zawodach w Idre udziału nie biorą reprezentanci Polski, którzy ostatnie tygodnie przed oficjalną inauguracją sezonu spędzają na zgrupowaniu w Obertilliach.

Sezon biathlonowego Pucharu Świata zainauguruje w 25 listopada w Ostersund. Dwa dni wcześniej planowane są pierwsze biegi zaliczane do klasyfikacji Pucharu IBU. Drugi najważniejszy cykl zawodów rozpocznie się w Idre.

WYNIKI - skrócony bieg indywidualny mężczyzn
WYNIKI - skrócony bieg indywidualny kobiet

Powiązane osoby

 Szwecja | mężczyzna | Martin Ponsiluoma