Gospodarze najlepsi w Idre

W Idre rozpoczęły się weekendowe zawody testowe z udziałem biathlonistów z m. in. Szwecji, Włoch, Szwajcarii, Słowacji, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii. Sprint mężczyzn wygrał Sebastian Samuelsson, wśród kobiet najlepsza była Linn Persson.

Idre jest gospodarzem pierwszych tegorocznych zawodów Pucharu IBU, które planowane są w dniach 25-28 listopada. Zanim biathloniści przystąpią do rywalizacji o punkty, gospodarze postanowili zorganizować zawody testowe, w których udział oprócz zawodników ze Szwecji wzięli przedstawiciele innych reprezentacji przygotowujących się na tym obiekcie.

Szwedzi okazali się jednak mało gościnni, w czołowej piątce biegu sprinterskiego mężczyzn znalazło się ich aż czterech. Wygrał Sebastian Samuelsson, który zaprezentował świetną formę strzelecką. Dziesięć celnych strzałów dało mu pierwsze miejsce z przewagą 18 sekund nad również bezbłędnym Tommaso Giacomelem z Włoch. Trzeci czas uzyskał mistrz świata Martin Ponsiluoma, który spudłował raz i do Samulessona stracił nieco ponad pół minuty.

Czwarty rezultat uzyskał 21-letni Malte Stefansson, a piąty był doświadczony Jesper Nelin. Skład pierwszej dziesiątki uzupełnili Włoch Thomas Bormolini, Szwajcarzy Sebastian Stalder, Benjamin Weger i Niklas Hartweg oraz Rumun George Coltea. 

Po południu do rywalizacji na dystansie 7,5km przystąpiły kobiety. Znów największe powody do zadowolenia mieli kibice ze Szwecji. Wygrała bowiem Linn Persson, która o pięć sekund wyprzedziła świetnie dysponowaną biegowo Elvirę Oeberg. Persson spudłowała raz, podczas gdy młodsza z sióstr Oeberg biegała aż trzy karne rundy. Za tą dwójką uplasowała się Lisa Vittozzi, która z jednym niecelnym strzałem na koncie uzyskała czas gorszy od zwyciężczyni o piętnaście sekund. Tuż za podium uplasowały się bezbłędne Johanna Skottheim ze Szwecji oraz Baiba Bendika z Łotwy.

Słabiej zaprezentowały się liderki swoich drużyn - Dorothea Wierer oraz Hanna Oeberg. Włoszka mimo tylko jednego pudła była dopiero siódma ze stratą 41 sekund, Szwedka spudłowała dwukrotnie i uzyskała ledwie dziesiąty czas. I tak były to jednak dużo lepsze występy od Stiny Nilsson. Była biegaczka narciarska zaliczyła cztery niecelne strzały i do mety dotarła z czasem o niemal dwie minuty gorszym od najlepszego. Dało jej to tylko 22. miejsce.

W niedzielę dokończenie imprezy - na ten dzień zaplanowano skrócone biegi indywidualne. W zawodach w Idre udziału nie biorą reprezentanci Polski, którzy ostatnie tygodnie przed oficjalną inauguracją sezonu spędzają na zgrupowaniu w Obertilliach.

WYNIKI - sprint mężczyzn
WYNIKI - sprint kobiet

Powiązane osoby

 Szwecja | mężczyzna | Sebastian Samuelsson