Koronawirus nie odpuszcza

Na kilkanaście dni przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu biathlonowego coraz głośniej o obawach związanych z przebiegiem rywalizacji. Wszystko z powodu rosnącej liczbie pozytywnych rezultatów testu na koronawirusa w Europie. Na izolację trafiła właśnie grupa ukraińskich biathlonistów trenujących w Beitostolen.

O sprawie poinformował prezes Ukraińskiego Związku Biathlonu Wołodimir Brynzak. Jeden z przedstawicieli drużyny przygotowującej się do sezonu otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19. Nie zdecydowano się jednak ujawnić jego tożsamości, nie wiadomo więc czy chodzi o któregoś z zawodników czy też o kogoś ze sztabu szkoleniowego lub technicznego.

Pomimo, że nikt nie wykazuje żadnych objawów, cała ekipa trafiła na izolację. Zespół kontynuuje przygotowania, ale bez kontaktu z przedstawicielami pozostałych drużyn. Taka sytuacja potrwa jeszcze przez co najmniej tydzień.

Przypomnijmy, że Międzynarodowa Unia Biathlonu zmieniła swą politykę dotyczącą walki z koronawirusem. Do tej pory IBU stawiała na testy, od najbliższej zimy zdrowie osób zaangażowanych w organizację i przebieg sportowej rywalizacji mają chronić szczepienia. Według instrukcji światowej federacji każdy z zawodników, trenerów, sędziów, organizatorów oraz dziennikarzy powinien być zaszczepiony. W przeciwnym wypadku będzie musiał wylegitymować się negatywnymi testami na COVID-19, za które zapłaci z własnej kieszeni.

Sezon biathlonowego Pucharu Świata zainauguruje w ostatni weekend listopada w Ostersund. Igrzyska w Pekinie planowane są w dniach 4-20 lutego przyszłego roku.