W Obertilliach rozpoczęło się ostatnie przedsezonowe zgrupowanie biathlonowej reprezentacji Polski. Do Austrii wybrała się dziewiętnastoosobowa grupa złożona z zawodników i zawodniczek kadry A oraz kadry B. – Na miejscu przeprowadzimy sprawdzian, który pomoże nam wybrać skład na inaugurację sezonu zimowego – powiedział trener pierwszej reprezentacji Adam Kołodziejczyk.

Zawody Pucharu Świata zainaugurują 27 listopada w Ostersund. Dwa dni wcześniej również w Szwecji, a dokładniej w Idre, rozpocznie się sezon Pucharu IBU. Mimo, że pierwsze starty rozgrywane będą w Skandynawii, sztab szkoleniowy reprezentacji Polski ostatnie tygodnie przed zawodami postanowił trenować w Alpach. To duża zmiana w porównaniu z poprzednimi latami.

- Priorytetem są igrzyska, dlatego zdecydowaliśmy się na kolejne zgrupowanie na wysokości ponad 1300 metrów nad poziomem morza. Według mnie i osób, z którymi się konsultuje ”zejście na dół” w tym momencie przygotowań nie jest nam potrzebne. To przyświecało nam w wyborze miejsca tego ostatniego zgrupowania. Był moment, że nie mieliśmy gwarancji czy będą odpowiednie warunki śniegowe do treningów. Gospodarzom udało się jednak przygotować strzelnicę i trasy, możemy spokojnie trenować – powiedział Adam Kołodziejczyk, który w roli szkoleniowca reprezentacji zastąpił Michaela Greisa i Andersa Bratliego.

Dla jego podopiecznych obóz w Obertilliach jest już dziewiątym tego lata. Do tej pory kadra trenowała m. in. w Ustce, Oberhofie, Dusznikach-Zdroju, Bormio i Ramsau.

- Najważniejsza praca już za nami, teraz zostały już tylko ostatnie poprawki. Bardzo ważne było ostatnie zgrupowanie w Ramsau. Część kadry jest już gotowa na pierwsze starty, część jeszcze musi dojść do dobrej dyspozycji. Oczywiście nie szykujemy szczytu formy na początek sezonu, będziemy chcieli do niego dojść kolejnymi występami – zapewnił Kołodziejczyk.

Kadrowiczów przed wyjazdem na obóz do Obertilliach czekały badania w warszawskim Instytucie Sportu.

- Przeprowadzono szczegółowe testy krwi i sprawdziany wydolnościowe na bieżni oraz trenażerze. Pełnej analizy wyników jeszcze nie znamy, ale wstępne rezultaty pokazują, że wszyscy poprawili swoje osiągnięcia sprzed roku czy też dwóch lat – dodał Kołodziejczyk.

W zgrupowaniu w Obertilliach, podobnie jak we wcześniejszych obozach kadry A uczestniczą Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Kinga Zbylut, Anna Mąka, Joanna Jakieła, Grzegorz Guzik, Łukasz Szczurek oraz Andrzej Nędza-Kubiniec. W tym samym miejscu i czasie trenować będzie również kadra B prowadzona przez Adama Jakiełę, która do Austrii wyjechała w składzie Magdalena Gwizdoń, Karolina Pitoń, Kamila Cichoń, Magda Piczura, Natalia Tomaszewska, Dominika Bielecka, Przemysław Pancerz, Tomasz Jakieła, Wojciech Skorusa, Wojciech Filip i Wojciech Janik. Obie kadry do Polski wrócą 20 listopada. Wtedy też powinniśmy poznać skład reprezentacji na inaugurację sezonu.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Adam Kołodziejczyk