Dublety Hojnisz-Staręgi i Pancerza

W niedzielę w Dusznikach-Zdroju zakończyły się Mistrzostwa Polski w biathlonie na nartorolkach. W biegach pościgowych, podobnie jak miało to miejsce w sprintach, po złote medale sięgnęli Monika Hojnisz-Staręga i Przemysław Pancerz.

Zawodnicy startowali w pięciosekundowych interwałach zgodnie z kolejnością po sprincie. Jako pierwsi na trasach Tauron Duszniki Arena rywalizowali mężczyźni. Przemysław Pancerz ruszył jako pierwszy i ani na chwilę nie pozbył się prowadzenia. Z każdym kolejnym bezbłędnym strzelaniem zwiększał swoją przewagę nad rywalami. Spudłował dopiero podczas ostatniego strzelania, gdy miał już minutę zapasu nad kolejnymi zawodnikami.

O srebro walkę stoczyli Wojciech Skorusa, Jan Guńka i Wojciech Filip. Jako drugi na ostatnie okrążenie ruszył Filip, który do czołówki awansował z dziesiątego miejsca po sprincie. Na mecie musiał zadowolić się tylko czwartym miejscem. Skorusa z Guńką wyprzedzili go już w połowie okrążenia. Na mecie lepszy o siedem sekund był Skorusa, Guńka oprócz brązu w rywalizacji seniorów wywalczył również złoto w kategorii juniorów.

Bieg kobiet określić można mianem "one woman show". Monika Hojnisz-Staręga swój ósmy tytuł mistrzowski w biathlonie na nartorolkach wywalczyła w pięknym stylu wygrywając z przewagą niemal półtorej minuty. Niewątpliwie oprócz niezłego tempa biegu w osiągnięciu tak okazałej wygranej przyczyniło się strzelanie. Po pierwszych trzech wizytach na strzelnicy Hojnisz-Staręga skręcała bezpośrednio na trasę. Karne okrążenia biegała po ostatnim strzelaniu, gdy jej przewaga sięgała dwóch minut.

Z walki o drugie miejsce zwycięsko wyszła Karolina Pitoń, która popisała się najlepszym strzelaniem w stawce. Spudłowała tylko raz, podczas pierwszego pobytu na strzelnicy. Pozostałe próby były bezbłędne, co pozwalało jej mijać kolejne rywalki i awansować na pozycję liderki z piątego miejsca po sprincie. Z czwartej pozycji na trzecią przesunęła się z kolei Magda Piczura, która po dwóch pudłach sięgnęła po pierwszy seniorski medal na nartorolkach. Jako czwarta finiszowała Kamila Żuk. Srebrna medalistka sprintu spudłowała dzisiaj siedmiokrotnie i mimo heroicznej postawy na trasie nie byłą w stanie obronić pozycji na podium. Po złoto w kategorii juniorek sięgnęła ósma w klasyfikacji ogólnej Daria Gembicka.

Wcześniej w biegach pościgowych rywalizowali juniorzy młodsi. W kategorii zawodników z roczników 2004 i 2005 triumfowali Hubert Matusik z UKN Melafir Czarny Bór oraz Martyna Lichosyt z BLKS Żywiec. Młodzicy rywalizowali z kolei na dystansach biegów indywidualnych. Złote medale wywalczyli Grzegorz Galica z BKS WP Kościelisko oraz Majka Germata z MUKN Pod Stróżą. Dla obojga były to drugie triumfy w ten weekend.

WYNIKI:
SENIOR
SENIORKA
JUNIOR
JUNIORKA
JUNIOR MŁODSZY
JUNIORKA MŁODSZA
MŁODZICY/MŁODZICZKI

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Przemysław Pancerz

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga