Jakieła i Guzik najlepsi w teście biegowym

Sobotnimi biegami sprinterskimi zainaugurują Mistrzostwa Polski w biathlonie na nartorolkach. W Dusznikach-Zdroju wystartuje 132 zawodników i zawodniczek z 18 klubów.

To piętnasta edycja nartorolkowych mistrzostw kraju - aż jedenaście z nich gościło na Jamrozowej Polanie. Nie inaczej będzie w tym roku. O medale w dwóch konkurencjach powalczy cała krajowa czołówka, która minione dwa tygodnie spędziła na zgrupowaniu w Obertillach. W Austrii trenowała zarówno kadra A, kadra B, jak i kadra młodzieżowa.

W programie zawodów tradycyjnie znalazły się sprint oraz bieg pościgowy. Oprócz najbardziej prestiżowej kategorii seniorów o medale powalczą również juniorzy, juniorzy młodsi oraz młodzicy. Ci ostatni w niedzielę zamiast biegu pościgowego zmierzą się w biegu indywidualnym.

Rywalizacja na Tauron Duszniki Arena każdorazowo zaczynać się będzie o godzinie 10:15 od startu młodszych kategorii. Seniorzy i seniorki swoje zmagania rozpoczną o 14:15. W Dusznikach-Zdroju są obecni wszyscy czołowi reprezentanci kraju z Moniką Hojnisz-Staręgą, świeżo koronowaną mistrzynią świata w tej odmianie biathlonu, na czele.

Naszej najwyżej klasyfikowanej zawodniczki zabrakło na starcie rok temu. Pod jej nieobecność w październiku 2020 po tytuły mistrzowskie sięgały Karolina Pitoń (sprint) i Kamila Żuk (bieg pościgowy). Wśród mężczyzn złote medale wywalczyli Marcin Zawół (sprint) oraz Grzegorz Guzik (bieg pościgowy).

Zawodnik BLKS Żywiec wydaje się być w bardzo dobrej formie i w tym roku. W rozegranym w piątek po południu teście biegowym na dystansie 7,5km uzyskał najlepszy czas spośród wszystkich uczestników mistrzostw. Guzik o 15 sekund wyprzedził Jana Guńkę, trzeci Marcin Zawół stracił 20 sekund.

Wśród kobiet dwie rundy biegowe liczące w sumie 5km najszybciej pokonała Joanna Jakieła. Monika Hojnisz-Staręga miała drugi czas ze stratą 9 sekund do młodszej koleżanki z kadry. Z trzecim rezultatem na metę wpadła Kinga Zbylut, która pobiegła o 18 sekund wolniej od Jakieły.

Jakie wyniki będą w sobotę, gdy oprócz biegu liczyć się będzie jeszcze strzelanie? Przekonać się można samemu śledząc bezpośrednią transmisję z Tauron Duszniki Arena. Zapraszamy już od 10:00. Player z transmisją znajduje się na stronie głównej.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik