Hojnisz-Staręga siódma w finale supersprintu

Siódme miejsce wywalczyła Monika Hojnisz-Staręga w finale supersprintu kobiet podczas nartorolkowych MŚ w Novym Meście. Wygrała Marketa Davidova z Czech.

Już kwalifikacje przyniosły zapowiedź wielkich emocji. Najlepszy czas i to pomimo jednej kary uzyskała Monika Hojnisz-Staręga, która  o trzy sekundy wyprzedziła powracającą po dyskwalifikacji za unikanie kontroli dopingowych Margaritę Wasiliewą z Rosji. Problemów z kwalifikacją nie miały również Kinga Zbylut (10. czas), Kamila Żuk (13. czas) oraz Magdalena Gwizdoń (14. czas).

Na kwalifikacjach swój piątkowy start zakończyły Kamila Cichoń i Anna Mąka. Ta pierwsza z jedną karną rundą na koncie uzyskała 36. rezultat, ta druga po aż pięciu niecelnych strzałach sklasyfikowana została na 38. pozycji.

Finałowy bieg rozpoczął się pomyślnie dla Hojnisz-Staręgi, która przez strzelanie w postawie leżąc przeszła bez karnych rund. Na półmetku Polka plasowała się na drugim miejscu przegrywając tylko o cztery sekundy z Iriną Kazakiewicz z Rosji. Druga część dystansu nie była już tak udana. Hojnisz-Staręga spudłowała dwukrotnie zarówno podczas trzeciego, jak i czwartego strzelania. Rywalki odjechały i liderce naszej kadry pozostała walka o miejsce w czołowej szóstce. Na mostku przy wjeździe na stadion naszą zawodniczkę wyprzedziła Tamara Derbuszowa z Rosji spychając Hojnisz-Staręgę na siódme miejsce.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się najbardziej doświadczona reprezentantka Polski, czyli Magdalena Gwizdoń. Spudłowała tylko trzy razy, co było jednym z najlepszych strzelań w stawce. Do mety dotarła na dwunastym miejscu. Nieco słabiej niż w kwalifikacjach wypadły Kamila Żuk i Kinga Zbylut. Żuk z ośmioma karnymi rundami na koncie finiszowała jako szesnasta, Zbylut po siedmiu niecelnych strzałach uplasowała się trzy lokaty niżej.

Po zwycięstwo ku uciesze nielicznej publiczności sięgnęła Marketa Davidova. Czeszka na ostatniej pętli biegowej okazała się mocniejsza od Julii Dżymy. Ukrainka zaliczyła tylko dwie karne rundy, co czyni ją najlepszą strzelczynią dnia. Mimo to na mecie zjawiła się dwie sekundy po Davidovej, która biegała 75m więcej. W walce o brązowy medal silniejsza okazała się liderująca na półmetku Kazakiewicz, które utrzymała pozycję na podium mimo aż pięciu karnych rund w stójce. Czwarta była Waleria Wasniecowa z Rosji, a piąta Paulina Fialkova ze Słowacji.

WYNIKI - kwalifikacje
WYNIKI - finał

Powiązane osoby

 Czechy | kobieta | Marketa Davidova

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga