Christiansen z hattrickiem podczas Blink Festival

Trzydniowy festiwal nartorolkowy Blink rozgrywany w norweskim Sandnes zainaugorował sezon letnich imprez komercyjnych. W zawodach udział wzięli czołowi biathloniści z Norwegii i Francji.

Zawodnicy rywalizowali w trzech konkurencjach: supersprincie, strzelaniu na czas oraz biegu masowym. Wśród mężczyzn komplet zwycięstw zanotował Vetle Sjastad Christiansen. 29-latek z Geilo w supersprincie wygrał z przewagą czterech sekund nad Tarjei Boe. Trzecią lokatę ze stratą sześciu sekund zanotował Endre Stroemsheim. Christiansen najlepszy okazał się również w strzelaniu na czas, gdzie w finałowej rozgrywce wyprzedził Johannesa Boe i Antonia Guigonnata. Na deser mistrz świata w sztafecie z Pokljuki dołożył wygraną w mass starcie, w którym po sprinterskim pojedynku na finiszu okazał się lepszy od mistrza świata juniorów Vebjoerna Soeruma. W tej ostatniej konkurencji słabo wypadł Johannes Boe, który do mety dotarł zaledwie na dwunastym miejscu. Słabo na tle rywali z Norwegii wypadli biathloniści z Francji. Najlepszy z nich, Quentin Fillon Maillet, zajął siódme miejsce. W zawodach z uwagi na złamanie kości promieniowej udziału nie wziął mistrz świata w biegu pościgowym Emilien Jacquelin.

Lepiej wiodło się Francuzkom. Julia Simon wygrała supersprint, a w biegu masowym była czwarta. Dwukrotnie na podium plasowały się Marte Olsbu Roeiseland i Karoline Knottem, które wymieniały się na miejscach drugim i trzecim. Mass start był za to popisem Tiril Eckhoff. Najlepsza zawodniczka ubiegłego sezonu zimowego rywalizację w Blink Festival rozpoczęła jednak dopiero od siódmego miejsca w supersprincie. W konkurencji strzelania na czas faworytki pogodziła 22-letnia Marthe Krakstad Johansen.

Kolejne biathlonowe zawody komercyjne zaplanowane są na 15 sieprnia w niemieckim Wiesbaden. W imprezie pod nazwą City Biathlon udział weźmie m. in. Monika Hojnisz-Staręga. Polka otrzymała również zaproszenie do startu w Martin Fourcade Nordic Festival, który odbędzie się na początku września w Annecy. Wcześniej, bo w ostatni weekend sierpnia Hojnisz-Staręga wraz z reprezentacją Polski wystartuje w nartorolkowych mistrzostwach świata w Novym Meście.

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Vetle Sjastad Christiansen