Rozstrzygnięcia ostatniego dnia MP w crossie

Po raz piąty w karierze Monika Hojnisz-Staręga zakończyła Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim z kompletem trzech medali. W niedzielę najbardziej utytułowana zawodniczka w historii tej imprezy wygrała bieg masowy. Wśród mężczyzn najlepszy w Czarnym Borze był Andrzej Nędza-Kubiniec.

Na starcie biegu seniorek na dystansie 5km znalazły się niemal wszystkie czołowe biathlonistki kraju. Zgodnie z przewidywaniami najlepsza była Monika Hojnisz-Staręga, której początkowo kroku dotrzymywała Kinga Zbylut. Obie były bezbłędne w postawie leżąc, w stójce Hojnisz-Staręga spudłowała dwa razy, a Zbylut biegała trzy karne kółka. W efekcie różnica między nimi na mecie wyniosła półtorej minuty. Mistrzostwa pozytywnym akcentem zakończyła Natalia Tomaszewska, która po słabszych występach w pierwszych dwóch dniach zawodów sięgnęła po brąz. Zawodniczka AZS AWF Katowice chwilowo znajdowała się nawet na drugim miejscu, ale dwa pudła podczas ostatniego strzelania zepchnęły ją na trzecią lokatę. Tuż za podium finiszowała Anna Mąka, która na ostatnich metrach wyprzedziła Kamilę Cichoń. Kamila Żuk, która w sprincie była druga, tym razem spudłowała dziesięciokrotnie i do mety dotarła jako dziewiąta.

Mass start mężczyzn był popisem Andrzeja Nędzy-Kubińca, który błędy na strzelnicy nadrabiał szybkością strzelania i świetnym biegiem. Efektowna była jego ostatnia wizyta na strzelnicy, gdy błyskawicznie rozprawił się z wszystkimi pięcioma krążkami zapewniając sobie czwarte złoto letnich MP w karierze. Drugie miejsce po kapitalnym finiszu zapewnił sobie Marcin Zawół. Tuż przed metą wyprzedził Wojciecha Skorusę, czwarty niespodziewanie był Kacper Guńka. Słabiej spisał się Grzegorz Guzik, a więc mistrz Polski w biegu indywidualnym z piątku. Z 50% skutecznością strzelecką uzyskał dziesiąty rezultat.

Po przerwie rywalizowano w biegach sztafetowych. Trzy złote medale wywalczyli zawodnicy UKN Melafir Czarny Bór, którzy triumfowali wśród juniorów młodszych, juniorek młodszych i młodzików młodszych. Pozostałe sztafety padły łupem MKS Karkonosze Jelenia Góra (młodzicy), UKS Strzał Wodzisław Śląski (młodziczki). BKS WP Kościelisko (juniorki) oraz MUKN Pod Stróżą (młodziczki młodsze).

W klasyfikacji medalowej mistrzostw z dorobkiem sześciu złotych medali najlepsi okazali się zawodnicy i zawodniczki UKS Biathlon Chorzów.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Andrzej Nędza-Kubiniec

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga