Hojnisz-Staręga śrubuje rekord, Badacz z podwójną wygraną

Monika Hojnisz-Staręga wywalczyła swój osiemnasty tytuł mistrzowski, najlepszy wśród seniorów okazał się junior Konrad Badacz - to najważniejsze rozstrzygnięcia drugiego dnia Mistrzostw Polski w biathlonie letnim, które rozgrywane są w Czarnym Borze.

W sobotę rywalizowano na dystansach sprinterskich. Mężczyźni walczyli o jak najlepszy czas na dystansie 4km. Najlepszy rezultat uzyskał osiemnastoletni Konrad Badacz, który tym samym zgarnął również złoto w kategorii juniorów. Mimo trzech karnych rund w stójce wyprzedził Wojciecha Filipa o nieco ponad sekundę. Zawodnik AZS AWF Wrocław pudłował po razie podczas każdego z dwóch strzelań. Trzecie miejsce wywalczył Wojciech Skorusa z BKS WP Kościelisko, który uplasował się tuż przed swoimi klubowymi kolegami Andrzejem Nędzą-Kubińcem i Janem Guńką. Grzegorz Guzik, który wygrał piątkowy bieg indywidualny, tym razem zaliczył cztery karne rundy i do mety dotarł z ósmym rezultatem.

Najlepszą seniorką - już po raz osiemnasty w karierze - okazała się Monika Hojnisz-Staręga. Krok w krok za nią podążała w dzisiejszym biegu Kamila Żuk, która powetowała sobie piątkowe niepowodzenie (dopiero 10. miejsce w biegu indywidualnym) i uzyskała czas gorszy od zwyciężczyni ledwie o dziesięć sekund. Obie kadrowiczki spudłowały po razie w strzelaniu w postawie stojąc. Układ miejsc na podium oddawał hierarchię wynikającą z klasyfikacji generalnej zimowego Pucharu Świata - trzecie miejsce wywalczyła bowiem Kinga Zbylut. Szósty rezultat uzyskała Klaudia Topór, która jednocześnie wywalczyła tytuł mistrzowski wśród juniorek.

Niepokonany tego lata w dalszym ciągu pozostaje junior młodszy Fabian Suchodolski. Po dwóch wygranych podczas Pucharu Polski w Dusznikach-Zdroju, zdobył drugie złoto mistrzostw kraju w swojej kategorii wiekowej. Z takim samym dorobkiem dwóch karnych rund wygrał z Hubertem Matusikiem o 14 sekund. Wśród juniorek młodszych długo zapowiadało się, że zwycięstwo odniesie Dominika Leśniara. Ostatecznie zawodniczka MKS Karkonosze Jelenia Góra musiała zadowolić się srebrem, pod koniec rywalizacji wyprzedziła ją bowiem Natalia Nowak z BKS WP Kościelisko.

Po południu do rywalizacji przystąpiły najmłodsze kategorie wiekowe pośród których dwa zwycięstwa odnieśli przedstawiciele UKS Biathlon Chorzów. Najlepszym młodzikiem okazał się Łukasz Zaczyk, wśród młodzików młodszych triumfował Filip Babiński. Wśród dziewcząt w tych kategoriach wiekowych nie było z kolei mocnych na zawodniczki MUKN Pod Stróżą. Mistrzynią Polski młodziczek została Majka Germata, sprint młodziczek młodszych wygrała Małgorzata Lubos.

W niedzielę zakończenie mistrzostw. Seniorzy rywalizować będą w biegach masowych, pozostałe kategorie przystąpią do wyścigów sztafet. Transmisję z zawodów będzie można śledzić od godziny 9:45 na profilu PZBiath na Facebooku oraz na YouTube

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga