Białoruś bez Pucharu Świata

Międzynarodowa Unia Biathlonu zaktualizowała kalendarz Pucharu Świata na sezon 2021/22. W związku z obecną sytuacją na Białorusi zrezygnowano z pomysłu rozgrywania zawodów w Mińsku.

Położony nieopodal stolicy kraju ośrodek w Raubiczach w przeszłości bywał już areną zmagań o medale MŚ i to aż trzykrotnie, ale ostatni raz w 1990 roku. W ostatnich latach Białorusini dwukrotnie byli gospodarzami Mistrzostw Europy. Tuż po igrzyskach olimpijskich w Pekinie mieli zorganizować pierwsze po wielu latach zawody rangi Pucharu Świata. Międzynarodowa Unia Biathlonu właśnie pozbawiła ich tego przywileju.

Powodem utraty praw do organizacji jednego z przystanków Pucharu Świata jest napięta sytuacja polityczna w kraju. Wcześniej ze względu na łamanie praw człowieka Białoruś traciła możliwość organizowania imprez mistrzowskich m. in. w hokeju na lodzie oraz pięcioboju nowoczesnym. Teraz do tej listy dołączył również biathlon.

Ósme zawody Pucharu Świata w sezonie 2021/22 zamiast w Raubiczach odbędą się w Kontiolahti. Fiński ośrodek pierwotnie miał być gospodarzem inauguracji sezonu. Ta odbędzie się w szwedzkim Ostersund, które będzie gościć najlepszych biathlonistów i biathlonistki przez dwa weekendy.

fot. Manzoni/IBU