Mistrzyni Europy z Dusznik-Zdroju kończy karierę

Irina Starych zakończyła swoją przygodę z biathlonem. 34-latka nie wznowiła treningów po operacji kręgosłupa, której poddała się we wrześniu ubiegłego roku. Rosjanka w przeszłości czterokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Europy.

Jeszcze w lipcu 2020 roku Starych znalazła się w składzie reprezentacji Rosji na zgrupowanie w Iżewsku. Ból pleców spowodował, że nie była w stanie uczestniczyć w treningach z resztą zespołu. Po szczegółowych badaniach okazało się, że potrzebna jest operacja. Rehabilitacja uniemożliwiała powrót w sezonie zimowym. Dziś wiadomo już, że Starych nie wróci do uprawiania startu, o czym poinformował jej trener Maxim Kugajewski.

 - Irina poinformowała, że przechodzi na sportową emeryturę. Po operacji kręgosłupa nie była w stanie wyzdrowieć na tyle, by być w stanie wznowić treningi - powiedział.

Starych to czterokrotna mistrzyni Europy. Trzy z czterech tytułów wywalczyła w 2017 roku podczas zawodów w Dusznikach-Zdroju stając się wówczas największą gwiazdą imprezy. Na podium Pucharu Świata stawała dwukrotnie. W grudniu 2013 roku była druga w sprincie w Hochfilzen, a następnie trzecia w biegu pościgowym w Annecy. Najbliżej medalu Mistrzostw Świata była w 2017 roku, gdy w biegu pościgowym finiszowała jako czwarta.

Na jej karierę cieniem kładzie się dwuletnia dyskwalifikacja za stosowanie EPO, która pozbawiła ją szansy na starty na igrzyskach w Soczi, a w konsekwencji również w Pjongczang.

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Irina Starych