EYOFy znów przełożone

Zimowa edycja Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w fińskim Vuokatti została przełożona z grudnia 2021 roku na marzec 2022 roku.

Po konsultacjach z Fińskim Komitetem Olimpijskim oraz organizatorami EYOF Vuokatti decyzję o przełożeniu zawodów podjęło Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Nowa data imprezy dla sportowców w wieku 14-18 lat to 20-25 marca 2022 roku.

Decyzja podyktowana była przede wszystkim trwającą pandemią Covid-19. Ponadto trzymiesięczne opóźnienie zapewni bardziej optymalne warunki pogodowe na północy Finlandii, co z pewnością wpłynie na korzyść dla narciarzy i snowboardzistów oraz zoptymalizuje koszty wynikające z konieczności naśnieżania tras i stoków startowych.

W wyjątkowej sytuacji znaleźli się hokeiści. Aby umożliwić udział najlepszym reprezentantom Europy postanowiono, że turniej hokeja na lodzie chłopców odbędzie się w grudniu 2021 roku, zgodnie z pierwotnym planem. Wszystkie inne sporty, w tym hokej na lodzie dziewcząt, zostaną przełożone na marzec 2022 roku. Organizatorzy zapewniają jednak, że dołożą wszelkich starań, aby powiązać te rozgrywki z resztą wydarzeń zaplanowanych w nowym terminie.

Szacuje się, że do Vuokatti przyjedzie około 1800 młodych sportowców z 48 Europejskich Komitetów Olimpijskich, którzy będą rywalizować w dziewięciu dyscyplinach. W programie sportowym znajdzie się: narciarstwo alpejskie, biathlon, hokej na lodzie, snowboard, narciarstwo biegowe, skoki narciarskie, short track, łyżwiarstwo figurowe i kombinacja norweska. Dzięki włączeniu hokeja na lodzie dziewcząt EYOF w Vuokatti będzie najbardziej zrównoważoną pod względem płci edycją imprezy.

W przeszłości zawody EYOF były okazją do debiutu wielu biathlonistów, którzy później stawali na podium IO czy MŚ. Medale tej imprezy zdobywali m. in. Tora Berger, Miriam Goessner, Olena Pidruszna, Anton Szypulin, Dominik Landertinger, Emil Hegle Svendsen. Polska pochwalić się może trzema medalami. W 2013 roku złoto EYOF zdobyła Kinga Zbylut, w latach dziewięćdziesiątych na najniższym stopniu podium stawali Wojciech Kozub (1993) oraz Bartłomiej Ponikwia (1999 rok).

fot. Polski Komitet Olimpijski