Cyl w sztabie szkoleniowym reprezentacji

Agnieszka Cyl dołączy do sztabu szkoleniowego seniorskiej reprezentacji Polski w biathlonie. Siódma zawodniczka igrzysk olimpijskich w Vancouver została asystentką trenera Adama Kołodziejczyka. – Traktuję to jako spore wyróżnienie – powiedziała Cyl.

37-letnia była biathlonistka po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczęła pracę trenerską w klubie UKS Biathlon Chorzów założonym przez jej męża Michała. Jej podopieczni wywalczyli kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Od wiosny Cyl wzmocni sztab szkoleniowy kadry seniorów.

- Propozycja padła ze strony trenera Kołodziejczyka. Było to dla mnie duże zaskoczenie, ale nie zastanawiałam się długo. Po krótkiej rozmowie z mężem od razu się zgodziłam. Traktuję to jako spore wyróżnienie – powiedziała.

Cyl z Polskim Związku Biathlonu współpracowała już od ponad roku. Wspomagała trenera Rafała Lepela podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Lozannie, wraz z trenerem Adamem Kołodziejczykiem uczestniczyła również w zgrupowaniach programu „Talent”.

- Dotychczasowa współpraca z trenerem Adamem przy kadrze junior-talent układała się dobrze. Oboje jesteśmy zupełnie innymi charakterami, ale mamy w sobie dużo ekspresji i łączy nas również pasja – dodała Cyl.

- Zawsze staram się dobierać współpracowników w taki sposób, żebyśmy się wszyscy nawzajem uzupełniali. Agnieszka ma ogromną wiedzę praktyczną, startowała na igrzyskach, jest jedną z naszych najlepszych biathlonistek w historii. Na pewno wniesie dużo dobrego do naszych przygotowań – powiedział trener Kołodziejczyk, który objął reprezentację tydzień temu po rezygnacji dotychczasowych szkoleniowców Michaela Greisa i Andersa Bratliego.

- Agnieszka Cyl wraz z mężem wykonują świetną pracę u podstaw. Stworzyli klub, który z dużą przewagą wygrywa klasyfikacje medalowe w młodszych kategoriach wiekowych. Jej dołączenie do sztabu pierwszej reprezentacji to kolejny, naturalny ruch. Uważam, że wspólnie z trenerem Adamem stworzą ciekawy duet – skomentował prezes PZBiath, prof. Zbigniew Waśkiewicz.

Największym sukcesem Cyl jest siódme miejsce w biegu na 15km na igrzyskach olimpijskich w Vancovuer. Rok później podczas zawodów Pucharu Świata w Presque Isle wywalczyła szóstą lokatę. Na swoim koncie ma jedno pucharowe podium – w grudniu 2008 roku w Hochfilzen wraz z koleżankami zajęła trzecie miejsce w sztafecie. Sportową karierę zakończyła w 2013 roku.

fot. G. Moździerz / Tauron Duszniki Arena

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Adam Kołodziejczyk

 Polska | kobieta | Agnieszka Cyl