W piątek ruszają Mistrzostwa Polski Seniorów

Po raz pierwszy od 2018 roku biathloniści i biathlonistki ponownie zmierzą się w walce o medale Mistrzostw Polski. W Dusznikach-Zdroju czekają nas trzy dni rywalizacji. Z weekendowych biegów będzie przeprowadzona transmisja na żywo.

Korzystne warunki pogodowe sprawiły, że trasy na Tauron Duszniki Arena mimo nadchodzącej dużymi krokami wiosny wciąż są utrzymane w dobrym stanie. Zawodnicy w trakcie mistrzostw będą mogli skorzystać nawet z pętli liczącej 3,3km potrzebnej do rozegrania męskiego sprintu w swym oryginalnym formacie. Rywalizacja rozpocznie się w piątek od skróconych biegów indywidualnych. W sobotę rozegrane zostaną sprinty, mistrzostwa zakończą niedzielne mass starty.

Ostatni raz krajowe mistrzostwa rozegrano w grudniu 2018 roku. Tytuły mistrzowskie zdobywali wówczas Mateusz Janik, Magdalena Gwizdoń (sprint), Łukasz Szczurek i Karolina Pitoń (mass start). Tytułu bronić będzie tylko ta ostatnia zawodniczka. Janik zakończył karierę po ubiegłorocznej zimie, Gwizdoń z udziału w zawodach wykluczyło nadwyrężenie przyczepu kolanowego, natomiast Szczurek zrezygnował ze startu po kłopotach zdrowotnych na początku stycznia. To niejedyne absencje. W Dusznikach-Zdroju zabraknie również Kingi Zbylut, której lekarz reprezentacji z uwagi na nienajlepsze wyniki ostatnich badań zaleciła odpoczynek.

Zawody z uwagi na pandemię rozgrywane będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Wszyscy uczestnicy zawodów zostali przebadani na obecność koronawirusa. Niestety pozytywne przypadki w MKS Karkonosze Jelenia Góra były powodem skierowania na kwarantannę wszystkich zawodników tego klubu. Na starcie zabraknie więc m. in. mistrzów świata juniorów młodszych Marcina Zawoła i Konrada Badacza.

Kogo zatem zobaczymy na starcie? W czwartkowych treningach na Tauron Duszniki Arena uczestniczyły Monika Hojnisz-Staręga oraz Kamila Żuk. Z zawodniczek, które minionej zimy reprezentowały Polskę na zawodach rangi międzynarodowej wystartują także Anna Mąka, Karolina Pitoń i Joanna Jakieła, Natalia Tomaszewska i Kamila Cichoń. Nie zabraknie również przedstawicielek kadry młodzieżowej, a więc Magdy Piczury, Patrycji Stanek, Darii Gembickiej i Anny Nędzy-Kubiniec.

Również wśród mężczyzn lista obecnych jest znacznie dłuższa niż ta nieobecnych. O medale mistrzostw Polski seniorów powalczą m. in. Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec, Tomasz Jakieła, Marcin Szwajnos. Z pewnością ciekawe będzie porównanie, jak na ich tle zaprezentuje się Jan Guńka, dwukrotny medalista niedawnych MŚJ.

Co ważne - weekendowe biegi sprinterskie oraz mass starty będzie można śledzić za pośrednictwem transmisji na żywo. Znaleźć ją można będzie na profilu Polskiego Związku Biathlonu na Faceboku, jak również na platformie YouTube. Playery z relacją będą również udostępnione na oficjalnej stronie Polskiego Związku Biathlonu oraz portalu Biathlon.pl.

LISTA STARTOWA - biegi indywidualne