Fillon Maillet z pierwszą wygraną w sprincie

Quentin Fillon Maillet wygrał w Novym Meście biathlonowy sprint na dystansie 10km. To jego pierwsza wygrana w tej konkurencji w karierze. Na podium towarzyszyli mu Tarjei Boe oraz Lukas Hofer. Reprezentanci Polski nie zdołali zakwalifikować się do biegu pościgowego.

Fillon Maillet uchodzi za specjalistę od rywalizacji bezpośredniej - do tej pory na jego koncie były zwycięstwa wyłącznie w biegach pościgowych oraz masowych. W sprincie bywał co najwyżej drugi - do dzisiaj. Strzelał bezbłędnie, a biegowo przegrał tylko nieznacznie z Johannesem Boe. Norweg zaliczył jednak dwie karne rundy i nie liczył się w walce o zwycięstwo. W przeciwieństwie do swojego brata - Tarjei zajął bowiem drugie miejsce. Na starcie biegu pościgowego będzie miał 11 sekund straty do Francuza. 

Warunki pogodowe sprzyjały dobremu strzelaniu. Aby stanąć na podium trzeba było zachować czyste konto na strzelnicy. Ten warunek spełnił Lukas Hofer, który do tej pory był najwyżej klasyfikowanym zawodnikiem w Pucharze Świata, który w tym sezonie ani razu nie zajął miejsca w czołowej trójce. Włoch stracił do zwycięzcy 15 sekund.

Tuż za podium uplasował się Emilien Jacquelin, a piąte miejsce zajął Sturla Laegreid, który był najlepszy spośród tych, którzy pudłowali. Norweg znów zrobił kroczek w kierunku wywalczenia kryształowej kuli. Aktualny wciąż jeszcze lider klasyfikacji generalnej Johannes Boe zajął bowiem dziewiąte miejsce. Obu dzieli obecnie 25 punktów - po odliczeniu czterech najgorszych startów w sezonie o 4 oczka lepszy jest jednak Laegreid.

Polscy biathloniści starty indywidualne w Novym Meście zakończyli na sprincie. Najbliżej awansu do biegu pościgowego był Grzegorz Guzik, który po dwóch pudłach zajął 75. miejsce. Tomasz Jakieła z takim samym bilansem strzeleckim uzyskał 89. czas dnia. Andrzej Nędza-Kubiniec spudłował trzykrotnie i sklasyfikowany został na 100. pozycji, natomiast Marcin Szwajnos po 450m dodatkowego biegu i wywrotce na jednym ze zjazdów podczas drugiego okrążenia ukończył zawody na ostatnim 103. miejscu.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Quentin Fillon Maillet

 Norwegia | mężczyzna | Tarjei Boe

 Włochy | mężczyzna | Lukas Hofer