Pierwsza od czterech lat wygrana Niemców

Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer i Philipp Nawrath zwyciężyli w biegu sztafetowym w Novym Meście. To pierwsza pucharowa wygrana Niemców od czterech lat. Polacy zajęli 23. miejsce.

Na kolejne zwycięstwo swojej drużyny kibice z Niemiec czekali od stycznia 2017 roku. Co ciekawe wówczas nasi zachodni sąsiedzi biegli w ustawieniu Lesser, Doll, Peiffer, Schempp. Jedyną zmianą w składzie jest więc obecność na ostatnim odcinku Philippa Nawratha, któremu dzisiaj przyszło jedynie przypieczętować wygraną. Gdy ruszał na trasę miał ponad pół minuty przewagi, która wobec pudeł rywali szybko zwiększyła się trzykrotnie! W kulminacyjnym momencie druga drużyna traciła do liderów minutę i 46 sekund. 

Ostatecznie Rosjanie zmniejszyli nieco tę różnicę. Eduard Łatypow w walce o drugie miejsce wykorzystał wpadki strzeleckie faworytów. Najpierw podczas siódmego strzelania aż cztery karne rundy biegał Emilien Jacquelin z Francji, po ostatnim strzelaniu dodatkowe 150 metrów biegał Johannes Boe. Dla Norwegów była to już jednak trzecia taka wpadka, bo wcześniej karne rundy biegali już Johannes Dale i Tarjei Boe. Mistrzom świata udało się jednak obronić trzecie miejsce. Boe do mety dotarł 12 sekund po Łatypowie.

Czwarte miejsce wywalczyli Słoweńcy, dla których to najlepszy występ od blisko dwudziestu lat. Tuż za Rokiem Trsanem finiszował Emilien Jacquelin zapewniając Francuzom piątą lokatę. Jeszcze słabiej zaprezentowali się Szwedzi, którzy zanotowali jedenaste miejsce. Spore straty już na samym początku rywalizacji poniósł Gabriel Stegmayr, który zastępował niedysponowanego Peppe Femlinga.

Trener reprezentacji Polski Anders Bratli przetasował składem sztafety i najbardziej doświadczonych zawodników przesunął na dwie ostatnie zmiany. Manewr się nie udało, bo ani Grzegorz Guzik, ani Andrzej Nędza-Kubiniec nie mieli okazji zaprezentować się na trasie. Polacy zostali zdublowani po czterech strzelaniach. Marcin Szwajnos dobierał czterokrotnie i stracił trzy minuty, Tomasz Jakieła spudłował trzy razy i nie zdołał już dotrzeć do strefy zmian. Nasz zespół sklasyfikowano na ostatnim 23. miejscu.

WYNIKI