Polacy mistrzami świata juniorów młodszych!

Konrad Badacz, Jan Guńka i Marcin Zawół wygrali bieg sztafetowy juniorów młodszych 3x7,5km. Srebrny medal wywalczyli Francuzi, na najniższym stopniu podium stanęli Włosi.

Polacy od początku wyścigu zajmowali miejsca w ścisłej czołówce.Już występ Konrada Badacza zwiastował, że nasi reprezentanci będą się dzisiaj bić o podium. Najmłodszy z trójki Polaków pudłował po razie podczas obu swoich strzelań i na ostatnie okrążenie ruszał na czwartym miejscu ze stratą zaledwie dziesięciu sekund do lidera, którym na tym etapie rywalizacji był Franz Schaser z Niemiec. W strefie zmian Badacz zameldował się jako piąty, Jan Guńka na starcie swojego odcinka miał nieco ponad pół minuty straty.

Zawodnik BKS WP Kościelisko szybko zabrał się za odrabianie strat. Po swoim pierwszym strzelaniu awansował na trzecie miejsce, po stójce był już drugi. I to pomimo, że w obu swych próbach potrzebował łącznie czterech dodatkowych pocisków. Z najlepszym czasem na drugiej zmianie Guńka oddał sztafetę z zaledwie piętnastoma sekundami straty do sztafety Włoch. Stefan Navillod i Fabio Piller Cottrer jako jedyni w całej stawce nie potrzebowali ani jednego dodatkowego pocisku. Na trzecim miejscu ze stratą 25 sekund znajdowali się Francuzi.

To właśnie te trzy sztafety - Polska, Włochy i Francja - między sobą rozegrały walkę o medale. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszli Polacy. Marcin Zawół na prowadzenie wyszedł już przed swoim ostatnim strzelaniem. W stójce spudłował raz i wyruszył na trasę dziesięć sekund przed Marco Barale z Włoch. Ostatecznie na mecie reprezentant Polski zameldował się pierwszy z przewagą trzynastu sekund nad szarżującym w końcówce Valentinem Lejeune z Francji. Włosi dotarli na miejscu trzecim ze stratą niemal pół minuty.

To trzeci medal dla Polski na mistrzostwach w Obertilliach. Poprzednie dwa również były autorstwa juniorów młodszych. Jan Guńka zdobył brąz w sprincie, natomiast Marcin Zawół finiszował jako drugi w biegu pościgowym. Warto podkreślić, że to pierwsza zdobycz medalowa dla Polski w sztafecie na MŚJ od 2002 roku.

WYNIKI

fot. Reichert/IBU