Czwarte złoto Laegreida!

Sturla Holm Laegreid wywalczył czwarty złoty medal Mistrzostw Świata w Pokljuce. Norweg okazał się bezkonkurencyjny w niedzielnym biegu ze startu wspólnego. Na podium towarzyszyli mu Johannes Dale oraz Quentin Fillon Maillet.

Mass start mężczyzn był ostatnią konkurencją tegorocznych mistrzostw świata. Reprezentacja Norwegii już wcześniej zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji medalowej imprezy, ale Sturla Laegreid najwyraźniej nie chciał być gorszy od Tiril Eckhoff i podobnie jak ona wywalczył swoje czwarte złoto w Pokljuce. Jak do tego doszło?

Norweg przez pierwsze trzy strzelania przebrnął bez większych strat. Razem z nim zerowym dorobkiem kar na tym etapie wyścigu mogli się jeszcze pochwalić weterani Simon Eder i Jakov Fak. Laegreid odłączył się od rywali i na ostatnie strzelanie wbiegał z kilkusekundową przewagą. Tym razem nie udało mu się zachować czystego konta. Spudłował raz, ale to samo można było powiedzieć o Austriaku oraz Słoweńcu. Norweg ruszył więc na finałową rundę z dziesięcioma sekundami przewagi, której już nie zmarnował.

Eder z Fakiem współpracowali po to by między sobą rozegrać walkę o medale. Doświadczoną dwójkę w połowie pętli biegowej wyprzedzili Johannes Dale i Quentin Fillon Maillet. Więcej sił w końcówce zachował Norweg, który do brązu wywalczonego w biegu na 20km dołożył tytuł wicemistrza świata w biegu masowym. Dla Francuza był to z kolei jedyne podium w Pokljuce. Co ciekawe we wszystkich wcześniejszych konkurencjach Fillon Maillet zawsze plasował się w pierwszej szóstce.

Zarówno tego biegu, jak i całych mistrzostw do udanych nie zaliczy Johannes Boe, który z Pokljuki wyjedzie tylko z jednym krążkiem wywalczonym w pojedynkę. Dzisiaj spudłował aż pięciokrotnie i do mety dotarł na ósmym miejscu. Dwie lokaty wyżej finiszował jego starszy brat Tarjei, który utrzymał prowadzenie w pucharowej klasyfikacji biegu masowego. Rodzeństwo rozdzielił Lukas Hofer z Włoch.

Ciekawy był przypadek Emiliena Jacquelina, który sklasyfikowany został na ostatniej pozycji. Mistrz świata w biegu pościgowym zaliczył wpadkę podczas drugiego strzelania, gdy nie trafił do tarczy ani razu. W pozostałych trzech próbach był jednak bezbłędny.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po zawodach w Pokljuce na czele wciąż znajduje się trójka Norwegów. Prowadzi Johannes Boe (871 punktów) przed Sturlą Laegreidem (839) i Johannesem Dale (720).

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU MASOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Manzoni/IBU

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Sturla Holm Laegreid

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Dale

 Francja | mężczyzna | Quentin Fillon Maillet