Jacquelin obronił tytuł!

Emilien Jacquelin obronił tytuł mistrza świata w biegu pościgowym. Francuz pokonał w Pokljuce Sebastiana Samuelssona i Johannesa Boe. Polacy nie startowali.

Już na samym początku wyścigu z walki o medale wypisał się zwycięzca piątkowego sprintu. Martin Ponsiluoma spudłował dwukrotnie i wypadł z pierwszej dziesiątki. Łącznie z aż sześcioma karnymi rundami na koncie dotarł do mety dopiero na trzynastym miejscu.

Lepiej radzili sobie pozostali medaliści sprintu. Emilien Jacquelin, który wystartował jako trzeci, szybko objął prowadzenie i ani myślał je oddać. Francuz zaprezentował wyborną formę strzelecką - nie spudłował ani razu, a samo strzelanie zajmowało mu rekordowo mało czasu. Pod względem czasu spędzonego na strzelnicy nie miał sobie równych. 25-latek z Grenoble kontrolował wyścig i mógł sobie pozwolić na rozluźnienie na ostatnich metrach. Stąd jego przewaga siedmiu sekund na mecie nad kolejnymi zawodnikami nie oddaje jego faktycznej dominacji dzisiejszego dnia.

Warto dodać, że dla Jacquelina to dopiero drugie zwycięstwo w karierze. Przed rokiem również zwyciężył w biegu pościgowym, którego stawką było złoto mistrzostw świata. Francuz dołączył do takich sław jak Ricco Gross, Ole Einar Bjoerndalen czy Martin Fourcade - wszyscy oni skutecznie obronili tytuł mistrza świata w biegu na dystansie 12,5km.

Bez złota w tej konkurencji pozostaje Johannes Boe, który po trzech tytułach wicemistrzowskich z rzędu tym razem wywalczył tylko brązowy medal. Norweg dominował na trasie, ale na strzelnicy pozwolił sobie na dwa momenty dekoncentracji. Dwie karne rundy mogły go kosztować utratę sił w końcówce - na finiszu wyprzedził go bezbłędny dzisiaj Sebastian Samuelsson. Młody Szwed powtórzył tym samym swój rezultat z igrzysk olimpijskich w Pjongczang, gdzie również był drugi w biegu pościgowym.

Na kolejnych lokatach poza podium uplasowali się Francuzi. Quentin Fillon Maillet po dwóch niecelnych strzałach awansował z szóstego miejsca na czwarte, z kolei Simon Desthieux z jedną karną rundą na koncie osunął się z drugiej lokaty po sprincie na piątą pozycję na mecie biegu pościgowego. Szóstym i ostatnim zawodnikiem, który stracił do zwycięzcy mniej niż minutę był Sturla Holm Laegreid.

Przed biathlonistami teraz dwa dni przerwy. Do rywalizacji o medale MŚ powrócą w środę. Na wtedy planowany jest bieg indywidualny na dystansie 20km.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU POŚCIGOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Emilien Jacquelin

 Szwecja | mężczyzna | Sebastian Samuelsson

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe