Powtórka z Oberhofu, Simon znów najlepsza w masówce

Drugie kolejne zwycięstwo w biegu ze startu wspólnego odniosła Julia Simon. Francuzka wyprzedziła w Anterselwie Hannę Oeberg i Lisę Theresę Hauser. Polki nie startowały.

Był to z pewnością jeden z najciekawszych biegów sezonu, bardzo długo zapowiadało się bowiem na zupełnie inny skład osobowy na podium. Po trzecim strzelaniu w czteroosobowej czołówce znajdowały się bowiem bezbłędne do tego momentu Swietłana Mironowa, Jewgienia Pawłowa, Franziska Preuss i Vanessa Hinz. Tuż za nimi biegła z kolei liderka klasyfikacji generalnej Marte Olsbu Roeiseland. Żadna z tej piątki nie była jednak w stanie zaliczyć ostatniego strzelania na czysto. Wtedy szansę na wygraną zwietrzyły zawodniczki, które poprzednie cztery okrążenia biegły w środku stawki.

Jedną z nich była Julia Simon. Francuzka pudłowała po razie podczas każdej z trzech pierwszych strzelań i na ostatnią próbę strzelecką wbiegała dopiero jako dziesiąta. Szybkie i bezbłędne strzelanie pozwoliło jej dołączyć do pięcioosobowej grupki, w której znajdowały się jeszcze Hanna Oeberg, Marketa Davidova, Lisa Theresa Hauser i Franziska Preuss, która jako jedyna z tego grona biegała karną rundę po ostatnim strzelaniu. 

Tempo czołówce nadawała Simon. Liderka klasyfikacji biegu masowego jeszcze przed wbiegnięciem na stadion zgubiła dzięki temu zarówno Davidovą, jak i Preuss, które musiały się ostatecznie zadowolić lokatami tuż za podium. Podczas finiszowej rozgrywki ramię w ramię starły się Simon i Oeberg. Minimalnie lepsza okazała się Francuzka, której zmierzono ostatecznie czas o dwie dziesiąte sekundy lepszy. To druga wygrana 24-latki z Albertville, która umacnia ją na czele wyścigu po małą kryształową kulę. Trzecie miejsce - już po raz czwarty w tym miesiącu - zajęła Hauser.

Żółtą koszulkę liderki Pucharu Świata udało się zachować Marte Olsbu Roeiseland, która finiszowała jako siódma, tuż przed Tiril Eckhoff. Do obu Norweżek, które dzieli tylko sześć punktów, bardzo zbliżyła się starsza z sióstr Oeberg. Szwedzka mistrzyni olimpijska jest już bowiem tylko o punkt za Eckhoff.

Jedyną bezbłędną zawodniczką w stawce trzydziestu zawodniczek była Karoline Knotten. Norweżka zanotowała jednak jeden ze słabszych czasów biegu, co przełożyło się na dopiero piętnaste miejsce. Najwięcej karnych rund biegała z kolei Dzinara Alimbekawa. Białorusinka, która była rewelacją początku sezonu, zajęła ostatnią lokatę.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Manzoni/IBU

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Austria | kobieta | Lisa Theresa Hauser

 Szwecja | kobieta | Hanna Oeberg