Potwierdzenie świetnej formy Hauser, życiówka Mąki!

Lisa Theresa Hauser odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Austriaczka wygrała bieg indywidualny w Anterselwie. Najlepszą z Polek była Monika Hojnisz-Staręga, która zajęła 21. miejsce. Pięć lokat niżej uplasowała się Anna Mąka, co jest jej nowym rekordem życiowym.

Po trzech trzecich miejscach w Oberhofie nadszedł czas na premierową wygraną w zawodach Pucharu Świata. Lisa Theresa Hauser od początku miesiąca znajduje się w życiowej formie, co potwierdziła zwycięstwem w biegu na 15km w Anterselwie. Nie od dziś wiadomo, że Austriaczka jest jedną z najlepszych strzelczyń w stawce. Gdy do tego elementu udało jej się dołożyć wysoką dyspozycję biegową to na stałe dołączyła do światowej czołówki. Dzisiaj uzyskała czwarty czas biegu przegrywając z najszybszą Denise Herrman tylko o dwadzieścia sekund. Na strzelnicy 28-latce przydarzyła się tylko jedna wpadka - Hauser spudłowała podczas trzeciego strzelania. Nie miało to jednak wpływu na losy zwycięstwa, bo wypracowana przewaga wciąż wynosiła kilkadziesiąt sekund. Hauser jest druga Austriaczką, która wygrała zawody Pucharu Świata. Wcześniej dokonała tego tylko Katharina Innerhofer, która była najlepsza w sprincie w Pokljuce w 2014 roku.

Drugie miejsce wywalczyła Julia Dżyma, która jako jedyna w całej stawce strzelała dzisiaj bezbłędna. Ukrainka po raz kolejny udowodniła, że w biegu na 15km stać ją na sprawienie niespodzianki. Do tej pory w tym sezonie jej najlepszymi osiągnięciami były zajmowane dwukrotnie dziesiąte miejsca. Skład podium uzupełniła Anais Chevalier-Bouchet, której nadzieje na odniesienie zwycięstwa prysły na ostatnim strzelaniu. Zepchnąć ją z trzeciego miejsca mogła inna z Francuzek Justine Braisaz-Bouchet, która jednak podczas decydującej próby strzeleckiej walcząc o wygraną spudłowała aż czterokrotnie i wypadła z czołowej czterdziestki.

Czwarte miejsce ze stratą minuty i piętnastu sekund wywalczyła Dorothea Wierer, która pozostała dzięki temu liderką pucharowej klasyfikacji biegu na 15km. Życiowy rezultat w postaci piątego miejsca osiągnęła Janine Hettich z Niemiec. Świetnie spisały się biathlonistki z Rosji, które we trójkę weszły do czołowej dziesiątki. Jewgienia Pawłowa była szósta, Swietłana Mironowa siódma, a Uliana Kajszewa dziewiąta.

Niepowodzeniem zakończył się występ trzech najlepszych zawodniczek klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tiril Eckhoff i Marte Olsbu Roeiseland spudłowały czterokrotnie i zajęły odpowiednio 18. i 31. miejsca. Nieco lepiej na strzelnicy spisała się Hanna Oeberg, która do czasu biegu miała doliczone trzy minuty kary. Dało jej to jednak tylko 29. pozycję. Wobec tych rezultatów prowadzenie w klasyfikacji ogólnej utrzymała Roeiseland, która ma jednak już tylko sześć punktów przewagi nad Eckhoff. Oeberg do liderki traci 27 punktów.

Na 37. pozycję w klasyfikacji Pucharu Świata awansowała Monika Hojnisz-Staręga. Do swojego dorobku Polka dopisała 20 punktów za wywalczenie 21. miejsca w dzisiejszej rywalizacji. Biathlonistka z Chorzowa pudłowała po razie na każdym z trzech pierwszych strzelań. W grze o niezłą lokatę Hojnisz-Staręgę utrzymywała dyspozycja biegowa. Łącznie Polka uzyskała szesnasty czas.

Najlepszy bieg w historii swoich startów w Pucharze Świata zanotowała Anna Mąka. Z minutą kary kary po czterech strzelaniach 28-latka z Kościeliska utrzymywała się nawet na szesnastym miejscu. Na mecie drugiej z Polek zmierzono 26. czas, co i tak jest znaczną poprawą jej dotychczasowego rekordy życiowego. Do tej pory było nim 69. miejsce w sprincie w Novym Meście z ubiegłego sezonu.

Mimo niezłych występów zarówno Hojnisz-Starędze, jak i Mące nie udało się wywalczyć miejsca w sobotnim biegu ze startu wspólnego. Pozostałe podopieczne trenera Michaela Greisa spisały się znacznie słabiej. Joanna Jakieła po sześciu niecelnych strzałach sklasyfikowana została na 73. miejscu, natomiast Karolina Pitoń z aż dziewięcioma minutami kary na koncie uplasowała się na 92. pozycji.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU INDYWIDUALNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

 

Powiązane osoby

 Austria | kobieta | Lisa Theresa Hauser

 Polska | kobieta | Anna Mąka

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga