Simon wygrywa na zakończenie PŚ w Oberhofie

Julia Simon okazała się najlepszą zawodniczką ostatniej konkurencji Pucharu Świata w Oberhofie. Francuzka w biegu ze startu wspólnego wyprzedziła nieznacznie Franziskę Preuss z Niemiec. Liderka Pucharu Świata, Marte Olsbu Roeiseland, finiszowała jako siódma.

Rywalizacja w biegu na dystansie 12,5km toczyła się początkowo pod dyktando Dorothei Wierer. Włoszka rozochocona drugim miejscem w czwartkowym sprincie prowadziła po każdym z trzech pierwszych strzelań. Meldując się na strzelnicy po raz czwarty miała blisko pół minuty przewagi nad resztą stawki. Tak duży zapas czasowy najwyraźniej podziałał na Wierer destrukcyjnie, bo spudłowała aż dwa razy i zakończyła zawody poza podium. Do mety dotarła na szóstym miejscu.

Potknięcie Włoszki wykorzystały Julia Simon i Franziska Preuss. To właśnie Francuzka i Niemka objęły prowadzenie po ostatnim strzelaniu i między sobą rozegrały walkę o zwycięstwo. Początkowo wydawało się, że więcej sił zachowała Preuss, kilkaset metrów przed metą zaatakowała jednak Simon zapewniając sobie drugą pucharową wygraną w karierze. Wcześniej triumfowała w biegu pościgowym w Kontiolahti na zakończenie sezonu 2019/20. Dla Preuss było to z kolei dziewiąte podium w karierze. W tym sezonie była już trzecia w biegu pościgowym w Hochfilzen.

Ciekawie wyglądała również walka o ostatnie miejsce na podium. Zapowiadało się, że po raz czwarty z rzędu na trzecim miejscu zawody ukończy Lisa Theresa Hauser. Austriaczka zaliczyła jednak wywrotkę i zajęła dopiero dwunastą pozycję. Sprintem na ostatniej prostej lokatę na najniższym stopniu podium zapewniła sobie Hanna Oeberg. Szwedka zostawiła w pokonanym poli Ingrid Tandrevold i Monę Brorsson.

Dzięki trzeciemu miejscu Oeberg zbliżyła się w klasyfikacji generalnej do prowadzących Norweżek. Marte Olsbu Roeiseland i Tiril Eckhoff spudłowały dzisiaj czterokrotnie i do mety dotarły odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu. Po 13 z 26 zaplanowanych w tym sezonie biegów PŚ prowadzi Olsbu Roeiseland, która ma 19 punktów przewagi nad Eckhoff. Oeberg traci do liderki 29 punktów.

W zawodach nie startowały reprezentantki Polski. Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w przyszłym tygodniu. W dniach od 21 do 24 stycznia rywalizacja przeniesie się do Anterselwy, gdzie rozegrany zostanie bieg indywidualny, bieg ze startu wspólnego oraz sztafeta.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Manzoni/IBU

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Szwecja | kobieta | Hanna Oeberg

 Niemcy | kobieta | Franziska Preuss