Norweg, Austriak i Szwajcar na podium w mass starcie

Bieg ze startu wspólnego kończący dwutygodniowe zmagania mężczyzn w Oberhofie zakończył się zwycięstwem Tarjei Boe. Norweg wyprzedził na mecie Felixa Leitnera i Benjamina Wegera. Dla Austriaka to pierwsze podium w karierze, dla Szwajcara pierwszy tak dobry wynik od dziewięciu sezonów.

Czołówka biegu złożona z bezbłędnych zawodników topniała ze strzelania na strzelanie. Przed ostatnią wizytą na strzelnicy liderem wyścigu był Tarjei Boe, który utrzymywał kilkosekundową grupką złożoną z Simona Edera, Felixa Leitnera, Erika Lessera, Benjamina Wegera oraz Matwieja Elisjejewa. Z tego grona bezbłędni pozostali wyłącznie Austriacy i Szwajcar, którzy wspólnie objęli prowadzenie. Szybko z jedną karną rundą uporał się Tarjei Boe, który tracił do tej trójki tylko osiem sekund.

Norweg czuł się jednak dzisiaj bardzo dobrze dysponowany na trasie, szybko nadrobił dystans do liderów i wyszedł na pierwsze miejsce. Pozostali skupili się na walce o podium. Z niej jako pierwszy odpadł ten najbardziej doświadczony. Eder wyprzedzony jeszcze na finiszu przez Lukasa Hofera zajął piąte miejsce. W rywalizacji o drugi stopień podium lepszy okazał się Leitner, który wyprzedził Wegera o cztery sekundy.

Dla Tarjei Boe to jedenasty wygrany bieg PŚ w karierze. Pod tym względem zrównał się w tabelach historycznych z Antonem Szypulinem, Michaelem Greisem i Frankiem Luckiem. Łącznie Norweg może się już pochwalić 44 miejscami na podium. Znacznie biedniej wygląda dotychczasowy dorobek Felixa Leitnera i Benjamina Wegera. Dla 24-letniego Austriaka dzisiejsze drugie miejsce jest pierwszym podium w karierze, siedem lat starszy Szwajcar powrócił na nie po dziewięciu latach przerwy. Ostatni raz w czołowej trójce znalazł się w lutym 2012 roku w Kontiolahti.

Zawiódł młodszy z braci Boe, który na każdym z czterech strzelań pudłował po razie i do mety dotarł na siódmym miejscu. Lider Pucharu Świata i tak powiększył swoją przewagę nad Sturlą Laegreidem, który z dwiema karnymi rundami na koncie był dopiero dwunasty. Różnica między tymi dwoma zawodnikami wzrosła do 54 punktów. Miejsce na podium klasyfikacji generalnej stracił szesnasty dzisiaj Johannes Dale, którego wyprzedził Tarjei Boe. 

W zawodach nie startowali reprezentanci Polski. Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w przyszłym tygodniu. W dniach od 21 do 24 stycznia rywalizacja przeniesie się do Anterselwy, gdzie rozegrany zostanie bieg indywidualny, bieg ze startu wspólnego oraz sztafeta.
 
WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Austria | mężczyzna | Felix Leitner

 Szwajcaria | mężczyzna | Benjamin Weger

 Norwegia | mężczyzna | Tarjei Boe