Powrót Schemppa, debiut Bakkena, Krcmar z koronawirusem

Powroty, debiuty, choroby - przed zawodami Pucharu Świata w Oberhofie w poszczególnych reprezentacjach następują mniej lub bardziej wymuszone zmiany personalne. Po raz pierwszy w tym sezonie szansę startu otrzyma Simon Schempp, pierwszy pucharowy występ w karierze zaliczy z kolei Sivert Guttorn Bakken. Zabraknie za to Michala Krcmara, który uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Schempp to jeden z najlepszych biathlonistów minionej dekady - dwunastokrotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata, mistrz świata w biegu ze startu wspólnego z 2017 roku, wicemistrz olimpijski w tej samej konkurencji z Pjongczang. Po tym ostatnim sukcesie wypadł jednak z czołówki. W ostatnich dwóch sezonach w klasyfikacji generalnej zajmował lokaty w piątej dziesiątce, przed obecnym nie znalazł uznania w oczach sztabu szkoleniowego. Stąd jego absencja w Kontiolahti i Hochfilzen, jednak wobec słabszej dyspozycji Johannesa Kuehna i Romana Reesa trener Mark Kirchner sięgnął po 33-latka z Ruhpolding. Schempp zdążył już pokazać się z dobrej strony w rozgrywanych tuż po świętach zawodach World Team Challenge, gdzie wraz z Franziską Preuss zajął drugie miejsce. W Oberhofie obok Schemppa wystąpi również Lukas Fratzscher. Triumfator ubiegłorocznej klasyfikacji generalnej Pucharu IBU wraca do rywalizacji po nieudanych występach w Kontiolahti.

Nieszczęście jednych jest powodem do szczęścia innych - ból pleców w dalszym ciągu wyklucza ze startów Erlenda Bjoentegaarda. W jego miejsce do składu reprezentacji Norwegii powołany został Sivert Guttorn Bakken. Dla utalentowanego 23-latka z Lillehammer będzie to okazja do debiutu w Pucharze Świata. Co ciekawe w przypadku tego zawodnika pasuje powiedzenie "do trzech razy sztuka". Bakken miał już wystartować w ubiegłorocznych zawodach w Oslo, które zostały odwołane z powodu pandemii. Kolejna szansa do debiutu przeszła mu koło nosa w grudniu - już wtedy miał zastąpić Bjoentegaarda, ale ze startu wykluczyły go problemy natury kardiologicznej i ostatecznie w Hochfilzen startował Alexander Andersen. Bakken to młodzieżowy mistrz olimpijski z 2016 roku oraz mistrz Europy Juniorów z 2019 roku. Na swoim koncie ma już wiele udanych startów w zawodach seniorskiego Pucharu IBU - odniósł w nich już cztery wygrane.

Jednym z nieobecnych podczas zawodów w Oberhofie będzie Michal Krcmar. Czech, który w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmuje aktualnie 21. miejsce uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Z tego samego powodu w najbliższym czasie pauzować będzie również Adam Vaclavik. W ich miejsce trenerzy czeskiej reprezentacji zdecydowali się powołać 20-letniego Tomasa Mikyskę i 24-letniego Milana Zemliczkę. 

Początek zawodów w Oberhofie w piątek - wtedy rozegrane zostaną biegi sprinterskie kobiet i mężczyzn. W kolejnych dniach zawodników czekają biegi pościgowe oraz wyścigi sztafet mieszanych.

Powiązane osoby

 Czechy | mężczyzna | Michal Krcmar

 Niemcy | mężczyzna | Simon Schempp