Eckhoff przed siostrami Oeberg, awans Hojnisz-Staręgi

Kolejnym zwycięstwem Tiril Eckhoff zakończył się bieg pościgowy kobiet na dystanie 10km w Hochfilzen. Za plecami Norweżki finiszowały siostry Hanna i Elvira Oeberg. Awans o pięć miejsc względem sprintu zanotowała Monika Hojnisz-Staręga.

W piątkowym biegu sprinterskim całe podium opanowane było przez biathlonistki z Norwegii. Sobotnie popołudnie dla Norweżek już tak udane nie było. Jako jedyna swoją pozycję w czołowej trójce obroniła Tiril Eckhoff. 30-latka z Trondheim prowadziła od startu do mety - notowała najlepsze czasy na każdym z dziewiętnastu punktów pomiaru czasu i odniosła trzecie zwycięstwo w sezonie. Gdyby nie słaba postawa w pierwszych pucharowych startach w Kontiolahti Eckhoff mogłaby liczyć na żółtą koszulkę liderki klasyfikacji generalnej, a tak zajmuje tylko piąte miejsce.

Jedyny moment słabości Eckhoff w dzisiejszym wyścigu to drugie strzelanie. Spudłowała wówczas jeden raz, ale udało jej się obronić kilkunastosekundowe prowadzenie, które dzięki kolejnym bezbłędnym próbom udało się powiększyć do 22 sekund. Z taką stratą na metę wpadła Hanna Oeberg. Szwedka spudłowała dwukrotnie i awansowała z szóstego miejsca po sprincie. Na podium towarzyszyła jej młodsza siostra Elvira, która wygrała finiszową potyczkę z Ingrid Landmark Tandrevold. Obie biegały dwie karne rundy.

Jako piąta finiszowała Dorothea Wierer. Zdobywczyni kryształowej kuli za ubiegły rok miała ogromne szanse na podium, ale najpierw spudłowała w ostatnim strzale, a później potknęła się na jednym z podbiegów i straciła kontakt z zawodniczkami walczącymi o trzecią pozycję. Dopiero siódma do mety dotarła Marte Olsbu Roeiseland, która biegała w sumie aż cztery karne rundy. Norwezka utrzymała jednak prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Jej przewaga nad Hanną Oeberg zmalała jednak do zaledwie czterech punktów. Trzecia w łącznej punktacji jest w dalszym ciągu Dzinara Alimbekawa, która zanotowała dzisiaj awans z początku czwartej dziesiątki na jedenastą pozycję.

Poprawę w stosunku do sprintu zanotowała również Monika Hojnisz-Staręga. Polka zaliczyła tylko dwie karne rundy - na pierwszym i ostatnim strzelaniu. Ze stratą nieco ponad dwóch i pół minuty finiszowała jako trzydziesta, co jest jak do tej pory jej najlepszym rezultatem w sezonie. Druga z naszych reprezentantek, Kinga Zbylut, nie strąciła w sumie sześciu krążków i sklasyfikowana została na 53. pozycji. Niestety żadna z naszych reprezentantek nie zakwalifikowała się do niedzielnego biegu masowego.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU POŚCIGOWEGO
KLASYFIKACJA MEDALOWA

fot. Manzoni/IBU

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Hanna Oeberg

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff