Laegreid po raz trzeci!

Sturla Holm Laegreid obronił przewagę ze sprintu i zwyciężył w biegu pościgowym w Hochfilzen zaliczanym do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. To już trzecie zwycięstwo Norwega w tym sezonie. Drugie miejsce po pasjonującej rozgrywce na ostatniej pętli biegowej wywalczył Emilien Jacquelin, trzeci był Johannes Thingnes Boe. Polacy nie startowali.

23-letni Laegreid to największe biathlonowe odkrycie tego roku. Norweg udanie zadebiutował w zawodach Pucharu Świata już w marcu. Po solidnie przepracowanym lecie już z pierwszą reprezentacją swojego kraju dołączył do ścisłej biathlonowej czołówki. Na swoim koncie ma już trzy pucharowe wygrane i w klasyfikacji generalnej awansował na drugie miejsce.

Sobotni bieg pościgowy nie był w jego wykonaniu perfekcyjny, ale dzięki przewadze ze sprintu Laegreid ani przez chwilę nie musiał drżeć o wygraną. Pierwszą część dystansu pokonywał wspólnie z Johannesem Dale. Ich drogi rozeszły się po trzecim strzelaniu -  obaj biegali karne rundy jednak Laegreid tylko jedną, a Dale aż trzy. Lagreid utrzymał jednak prowadzenie, a bezbłędnie wykonane ostatnie strzelanie pozwoliło mu pewnie dobiec do mety na pierwszym miejscu.

Niezwykle ciekawie było za jego plecami, bo w walkę o drugie miejsce uwikłanych było aż czterech zawodników. Kapitalną formą strzelecką zaprezentowali dzisiaj Vetle Sjastad Christiansen, Emilien Jacquelin oraz Martin Ponsiluoma, czyli odpowiednio czwarty, ósmy i dziewiąty zawodnik sprintu. Wszyscy trzej strzelali bezbłędnie i to właśnie oni wraz z Johannesem Boe stoczyli bój na ostatniej pętli biegowej o druga lokatę. Lider Pucharu Świata strzelał w kratkę i uzbierał trzy karne rundy. Dodatkowy dystans mógł mieć znaczenie, bo Norweg nie był w stanie odpowiedzieć na atak Jacquelina. Aktualny mistrz świata w tej specjalności finiszował jako drugi, Johannes Boe musiał się zadowolić powtórnie trzecim miejscem. Czwartą lokatę po sprincie utrzymał Christiansen, natomiast piąty do mety dotarł Ponsiluoma.

Drużynowo znów najlepsi okazali się Norwegowie, bo oprócz wspomnianych Laegreida, Johannesa Boe oraz Christiansena w czołówce uplasowali się szósty Johannes Dale i siódmy Tarjei Boe. Spore awanse dzięki bezbłędnemu strzelaniu zaliczyli Simon Eder (z 25. miejsca na 9.), Antonin Guigonnat (z 43. na 16.), Matwiej Elisjejew (z 38. na 18.) oraz Erik Lesser (z 46. na 20.). 

W klasyfikacji generalnej Johannes Boe ma 57 punktów przewagi nad Sturlą Laegreidem. Trzeci jest Johannes Dale, a na czwarte miejsce spadł dotychczasowy wicelider Sebastian Samuelsson, który dzisiaj był dopiero siedemnasty. W niedzielę ostatni akord rywalizacji w Hochfilzen - bieg ze startu wspólnego z udziałem trzydziestu najlepszych aktualnie biathlonistów.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU POŚCIGOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Manzoni/IBU

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Sturla Holm Laegreid

 Francja | mężczyzna | Emilien Jacquelin

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe