Roeiseland z wygraną i pozycją liderki PŚ

Dzięki wygranej w biegu pościgowym w Hochfilzen Marte Olsbu Roeiseland awansowała na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugie miejsce na zakończenie pierwszego tygodnia rywalizacji w Austrii zajęła Dzinara Alimbekawa, trzecia była Julia Simon. Polki ukończyły zawody poza punktowaną czterdziestką.

Bieg rozgrywany był w niemal bezwietrznych warunkach, a mimo to spora część zawodniczek pudłowała. W tym gronie była też Marte Olsbu Roeiseland, która biegała karną rundę po pierwszym i czwartym strzelaniu. Norweżka traciła jednak mało czasu na strzelnicy, a do tego bardzo szybko poruszała się dziś na trasie dzięki czemu udało jej się nadrobić cenne sekundy nad bezbłędnie strzelającą Dzinarą Alimbekawą. Białorusinka zaliczyła upadek na drugiej pętli biegowej, który nie wytrącił ją jednak z rytmu strzeleckiego. Strata dziesięciu sekund mogła jednak okazać się kluczowa w kontekście obrony przewagi po sprincie.

Olsbu Roeiseland przed Alimbekawą - taka sama kolejność jak na mecie niedzielnego biegu pościgowego jest aktualnie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Norweżka awansowała na pierwsze miejsce i ma sześć punktów więcej od Białorusinki. Dotychczasowa liderka Hanna Oeberg jest trzecia i traci dwanaście punktów. Szwedka robiła dzisiaj co mogła by obronić żółtą koszulkę. Strzelała bezbłędnie i z trzeciej dziesiątki na starcie awansowała na trzecią lokatę po ostatnim strzelaniu. Na ostatniej pętli biegowej lepsza okazała się jednak Julia Simon. Dla Francuzki to pierwsze podium w sezonie, na mecie miała cztery sekundy przewagi nad Oeberg.

Trzecią biathlonistką obok Dzinary Alimbekawej i Hanny Oeberg, której udało się dzisiaj zachować czyste konto na strzelnicy była Karoline Knotten. Norweżka awansowała z szesnastego miejsca po sprincie na piątą lokatę na mecie biegu pościgowego. Najszybszym czasem biegu popisała się dzisiaj Justine Braisaz-Bouchet. Francuzka mimo trzech pudeł przesunęła się z z 43. miejsca na 16.pozycję. Totalnie zawiodła za to Tiril Eckhoff. Druga zawodniczka sprintu biegała sześc karnych rund i finiszowała jako siedemnasta.

Biegu do udanych nie zaliczą reprezentantki Polski. Kamila Żuk bezbłędna była tylko podczas pierwszego strzelania, ale cztery karne rundy z dalszej części rywalizacji nie pozwoliły awansować wyżej niż na 45. miejsce. Kinga Zbylut z ośmioma pudłami na koncie zajęła 57. pozycję.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU POŚCIGOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Manzoni/IBU

Powiązane newsy

30.03.2023 | Rozkład jazdy na sezon 2023/24

19.03.2023 | Klamra Oeberg

19.03.2023 | Podium szczęśliwych ludzi

19.03.2023 | Kalkulatory w ruch

18.03.2023 | Herrmann z małą, a Simon z dużą kulą

Powiązane osoby

 Białoruś | kobieta | Dzinara Alimbekawa

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Norwegia | kobieta | Marte Olsbu Roeiseland