Przebudzenie Eckhoff

Tiril Eckhoff po bezbłędnym strzelaniu wygrała bieg pościgowy - ostatnią konkurencję Pucharu Świata w Kontiolahti. Na podium towarzyszyły jej Marte Olsbu Roeiseland oraz liderka klasyfikacji generalnej Hanna Oeberg. Polki niestety nie poprawiły swoich lokat za sprintu.

Faworytką pierwszego w sezonie biegu pościgowego była Hanna Oeberg, która wygrała dwa ostatnie biegi sprinterskie, a w sobotę przypieczętowała zwycięstwo sztafety Szwecji. Początek w jej wykonaniu nie zwiastował problemów. Szwedka utrzymywała się samotnie na prowadzeniu do drugiego strzelania, gdy spudłowała po raz pierwszy. Kolejną rundę biegową pokonywałą już wraz z Marte Olsbu Roeiseland. Po trzecim strzelaniu, gdy obie zaliczyły po karnej rundzie, dołączyła do nich bezbłędna do tej pory Tiril Eckhoff. To właśnie między tymi trzema zawodniczkami rozegrała się walka o zwycięstwo na ostatnim strzelaniu. Oeberg i Roeiseland spudłowały po razie, a Eckhoff skompletowała kolejnych pięć celnych strzałów. 

Wiadomo było już, że Eckhoff popędzi po swoje czternaste zwycięstwo w karierze. Norweżka dochodzi do formy, którą błyszczała w ubiegłym sezonie, gdy wygrywała w sumie aż siedmiokrotnie. Początek tegorocznej zimy był dla niej jednak nieudany. Po pierwszym weekendzie startów miała zerowy dorobek punktowy. Dzięki ósmemu miejscu w sprincie i wygranej w biegu pościgowym w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata awansowała już na trzynaste miejsce.

Liderką pozostaje Hanna Oeberg, która wyprzedza Marte Olsbu Roeiseland o 36 punktów. W walce o drugie miejsce w dzisiejszym biegu górą była Norweżka, która zostawiła Szwedkę w tyle na jednym z ostatnich podbiegów. Na mecie różnica między nimi wyniosła czternaście sekund. Życiowy sukces odniosła Dzinara Alimbekawa, która finiszowała jako czwarta. Białorusinka każdy z czterech dotychczasowych biegów kończyła w czołowej dziesiątce, kwestią czasu wydaje się kiedy zagości na podium.

Drugą obok Eckhoff bezbłędną zawodniczką w stawce była Johanna Skottheim. Szwedka awansowała dzięki temu z dwudziestego miejsca po sprincie na piątą lokatę na mecie biegu pościgowego. Słabo zaprezentowały się z kolei Elvira Oeberg i Anais Chevalier-Bouchet, czyli zawodniczki, które zajmowały podium w biegu sprinterskim. Szwedka pudłowała podczas każdej kolejnej wizyty na strzelnicy i dotarła do mety na ósmym miejscu. Francuzka po wpadce na trzecim strzelaniu (cztery niecelne strzały) z łącznie 1050 metrami dodatkowego dystansu w nogach sklasyfikowana została na 21. miejscu.

Kamila Żuk i Monika Hojnisz-Staręga zaliczyły solidarnie po cztery karne rundy. Obie nie zdołały niestety utrzymać lokat zajmowanych na starcie dzisiejszej rywalizacji. Żuk do swojego pucharowego dorobku dopisała jeden punkt za 40. miejsce, Hojnisz-Staręga uplasowała się cztery lokaty niżej.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Hanna Oeberg

 Norwegia | kobieta | Marte Olsbu Roeiseland

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff