Powrót Pitoń, debiutant Skorusa

Trenerzy Michael Greis i Anders Bratli podjęli decyzję kto będzie reprezentował Polskę w zaplanowanych na sobotę biegach inaugurujących pucharowy sezon. Po dwudziestu miesiącach przerwy do startów w Pucharze Świata powróci Karolina Pitoń, szansę debiutu otrzyma Wojciech Skorusa.

Jako pierwsi na trasie w Kontiolahti pokażą się mężczyźni. Ich start zaplanowany jest na godzinę 11:00. W stawce 101 zawodników znalazło się czterech reprezentantów Polski. W ciemno można było przewidywać, że trener Bratli postawi na trójkę doświadczonych zawodników: Grzegorz Guzik, Łukasz Szczurek i Andrzej Nędza-Kubiniec.

Do obsadzenia było czwarte miejsce startowe, które nasi reprezentanci wywalczyli dzięki siedemnastej lokacie w ubiegłorocznym Pucharze Narodów. Norweski szkoleniowiec kadry mężczyzn postawił na Wojciecha Skorusę, dla którego będzie to pierwszy pucharowy start w karierze. Do tej pory 22-latek reprezentujący klub z Kościeliska może się pochwalić przede wszystkim srebrnym medalem mistrzostw świata juniorów w biathlonie na nartorolkach z 2018 roku. Podczas październikowych mistrzostw Polski seniorów w tej odmianie biathlonu dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium. Marcin Szwajnos, który nie znalazł się na liście startowej sobotniego biegu, z pewnością wystartuje w którymś z kolejnych wyścigów zaplanowanych w Kontiolahti.

Dylemat mógł mieć również trener żeńskiej kadry. Trener Michael Greis miał bowiem do dyspozycji sześć zawodniczek, a tylko cztery miejsca startowe do obsadzenia. Ostatecznie zarówno w sobotnim biegu długim, jak i w niedzielnym biegu sprinterskim wystartują Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Kinga Zbylut i Karolina Pitoń. Dla tej ostatniej oznacza to powrót do pucharowej rywalizacji po sezonie przerwy. Ostatnio reprezentowała biało-czerwone barwy na zawodach tej rangi podczas MŚ w Ostersund w marcu 2019 roku. Bieg kobiet rozpocznie się o godzinie 14:20.

W piątek rano Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa w reprezentacji Polski. Podobnie jak wcześniej w przypadku Francuzów czy Włochów decyzją fińskich służb sanitarnych żaden z członków polskiej ekipy nie został jednak objęty kwarantanną.

Inną decyzję miejscowy odpowiednik naszego sanepidu podjął w stosunku reprezentacji Rumunii i Mołdawii, które niemal w całości objęte zostały izolacją. Na kwarantannę trafiło również sześciu członków zespołu rosyjskiego, którzy uzyskali dodatni wynik testu na COVID-19 lub mieli kontakt z osobą zarażoną.

Wykluczenia nie dotknęły jednak czołówki Pucharu Świata. Zawodnicy, którzy ukończyli poprzedni sezon w TOP10 klasyfikacji generalnej są na listach startowych sobotnich biegów w komplecie (za wyjątkiem Martina Fourcade’a, który w marcu zakończył karierę).

LISTA STARTOWA BIEGU INDYWIDUALNEGO MĘŻCZYZN
LISTA STARTOWA BIEGU INDYWIDUALNEGO KOBIET

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Wojciech Skorusa

 Polska | kobieta | Karolina Pitoń