Kongres IBU zatwierdził gospodarzy MŚ w 2024 i 2025 roku

Nove Mesto w 2024 i Lenzerheide w 2025 - to gospodarze biathlonowych Mistrzostw Świata zatwierdzeni przez Kongres Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU), który obradował w sobotę - po raz pierwszy w historii - za pomocą wideokonferencji. Delegaci dostosowali również regulaminy zawodów do realiów wynikających z pandemii koronawirusa.

Kongres IBU, który w normalnych okolicznościach odbywał się w trzydniowej formule, tym razem wideokonferencja trwał niecałe trzy i pół godziny. Najciekawszym punktem programu było zatwierdzenie gospodarzy Mistrzostw Świata w 2024 i 2025 roku wybranych przez Zarząd IBU. Czempionat globu za cztery lata zorganizuje Nove Mesto, które nie miało żadnego kontrkandydata. Rok później walka o medale MŚ toczyć się będzie w szwajcarskim Lenzerheide, które ostatecznie pokonało kandydaturę Mińska.

Z dwójki zatwierdzonych gospodarzy większe doświadczenie organizacyjne mają Czesi, którzy byli już gospodarzami MŚ w 2013 roku, a w ostatnich latach na Vysocina Arena regularnie goszczą zawody Pucharu Świata. Szwajcarzy na zawody biathlonowe najwyższej rangi czekają od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Mężczyźni gościli tam w styczniu 1984 roku, areną zmagań był wówczas Pontresina. Rok później mistrzostwa świata kobiet rozgrywane były w Egg am Etzel. Od tego czasu zawody Pucharu Świata omijały Szwajcarię. Ostatniej zimy Lenzerheide gościło Mistrzostwa Świata Juniorów, w poprzednich sezonach było również gospodarzem Pucharów IBU. Warto przypomnieć, że w 2021 roku Mistrzostwa Świata odbędą się w Pokljuce, z kolei organizatorem zawodów tej rangi w 2023 roku będzie Oberhof.

Kongres pochylił się też nad tymczasowymi zmianami w regulaminach zawodów. Ze względu na pandemię koronawirusa zdecydowano, że w najbliższym sezonie z klasyfikacji generalnej Pucharu Świata odliczane będą nie dwa, a aż cztery najgorsze rezultaty. Skreślenia dotyczyć będą wyjątkowo również Pucharu Narodów - z dorobku każdej reprezentacji wypadnie sześć najsłabszych wyników. Zasady te obowiązywać będą również w Pucharze IBU, gdzie indywidualnie odliczane zostaną trzy rezultaty, a w klasyfikacji narodowej pięć. Z uwagi na odwołanie Pucharu IBU Juniorów zdecydowano się zwiększyć kwoty startowe dla Pucharu IBU.

Delegaci zatwierdzili również nowe przepisy ograniczające transfery między reprezentacjami. Co ciekawe uznania delegatów nie zyskała propozycja zgłoszona przez Słoweński Związek Biathlonu, który chciał by do klasyfikacji Pucharu Narodów nie zaliczać wyników sztafet mieszanych.