W sobotę poznamy gospodarzy MŚ 2024 i 2025

W najbliższą sobotę odbędzie się Kongres Międzynarodowej Unii Biathlonu. Wydarzenie to pierwszy raz w historii zostanie przeprowadzone zdalnie przy pomocy systemu teleinformatycznego.

Z uwagi na pandemię koronawirusa zdecydowano się odejść od tradycyjnej formy organizacji Kongresu. Ten miał się odbyć już we wrześniu w Pradze, ale najpierw przełożono go na listopad, a następnie przeniesiono do sieci.

Jednym z najważniejszych punktów programu Kongresu jest wybór gospodarzy Mistrzostw Świata na lata 2024 i 2025. Jedynym kandydatem do organizacji tej imprezy w 2024 roku jest Nove Mesto, o prawo goszczenia rywalizacji o medale MŚ rok później ubiegają się Lenzerheide oraz Raubicze.

– Chociaż wolelibyśmy mieć możliwość osobistego spotkania to jednak nie możemy się już doczekać naszego pierwszego wirtualnego Kongresu. Mijający rok wzmocnił potrzebę bycia elastycznym. Sezon 2020/21 ma się rozpocząć pod koniec tego miesiąca, Kongres jest więc ważną okazją dla całej biathlonowej rodziny do tego by omówić kluczowe sprawy na nadchodzący rok – powiedział Olle Dahlin, prezydent IBU.

Kongres będzie decydował również o dostosowaniu zasad rozgrywania zawodów do protokołów związanych z COVID-19. Delegaci otrzymają również najnowsze informacje dotyczące prac zarządu IBU oraz postępów w realizacji planu strategicznego Target 26. W trzyosobowym składzie delegatów z Polski znaleźli się prof. Zbigniew Waśkiewicz – prezes PZBiath, Tomasz Bernat – dyrektor techniczny PZBiath oraz Agnieszka Sebboua – manager ds. projektów PZBiath.

Warto nadmienić, że IBU nie jest pionierem w kwestii organizowania obrad statutowych organów przy pomocy systemu teleinformatycznego. Zarówno kwietniowe Wyborcze Walne Zgromadzenie Wyborcze Delegatów Polskiego Związku Biathlonu, jak i wrześniowe Zwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów PZBiath odbywało się za pośrednictwem internetu.