Fourcade i Bjoerndalen z kolejnymi medalami igrzysk

Dyskwalifikacja Jewgienija Ustiugowa rodzi za sobą szereg zmian na listach wyników z początków drugiej dekady XXI wieku. Wśród tych najważniejszych - mistrzem olimpijskim w biegu masowym z Vancouver zostanie Martin Fourcade, czternasty medal olimpijski otrzyma Ole Einar Bjoerndalen, który wraz ze sztafetą awansuje na trzecie miejsce igrzysk w Soczi.

Wydział Antydopingowy Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie zdyskwalifikował Jewgienija Ustiugowa za naruszenie zasad antydopingowych i anulował wszystkie jego wyniki z lat 2010-2014. Oznacza to utratę przez niego czterech medali olimpijskich oraz dwóch tytułów wicemistrza świata. Rosjanin ma jeszcze prawo do wniesienia odwołania, co już zapowiedział, że uczyni.

Jeśli jednak decyzja Wydziału Antydopingowego CAS się uprawomocni, wiele tabel historycznych będzie podlegało weryfikacji. Nowym mistrzem olimpijskim w biegu masowym z Vancouver zostanie Martin Fourcade. Będzie to szósty złoty medal w dorobku Francuza. Na drugie miejsce awansuje Pavol Hurajt ze Słowacji, a na podium wskoczy - pierwotnie czwarty - Christoph Sumann z Austrii. Ustiugow oraz jego koledzy - Iwan Czerezow, Maxim Czudow oraz Anton Szypulin - straci również brązowy medal wywalczony podczas igrzysk 2010 roku w biegu sztafetowym. Ich miejsce na podium zajmą Szwedzi, którzy startowali wówczas w składzie: Fredrik Lindstroem, Carl Johan Bergman, Mattias Nilsson, Bjoern Ferry.

Cztery lata później Ustiugow ponownie stanął na najwyższym stopniu podium. Wraz z Aleksiejem Wołkowem, Antonem Szypulinem i Dmitrijem Małyszko wygrał sztafetę. Po dyskwalifikacji Rosjan złoto otrzymają Niemcy (Erik Lesser, Daniel Boehm, Simon Schempp, Arnd Peiffer), srebro powędruje do Austrii (Christoph Sumann, Simon Eder, Daniel Mesotitsch, Dominik Landertinger), z kolei brązowy medal przyznany zostanie sztafecie Norwegii (Tarjei Boe, Johannes Boe, Ole Einar Bjoerndalen, Emil Hegle Svendsen). Tym samym Bjoerndalen doczeka się czternastego medalu igrzysk w karierze.

Zmiany nastąpią również w gronie medalistów MŚ z 2011 roku. Ustiugow czempionat rozgrywany w Chanty-Mansyjsku zaliczył z dwoma srebrnymi medalami na koncie. Po jego dyskwalifikacji tytuł wicemistrzowski w biegu masowym przypadnie Lukasowi Hoferowi z Włoch. Na trzecie miejsce awansuje Tarjei Boe z Norwegii. W biegu sztafetowym miejsce zdyskwalifikowanych Rosjan (obok Ustiugowa wystąpili Anton Szypulin, Maksim Maksimow oraz Iwan Czerezow) na drugim stopniu podium zajmą Ukraińcy (Oleksandr Biłanienko, Andriej Deryzemlia, Serhij Semenow, Serhij Sedniew), brąz otrzymają zaś znowu Szwedzi (Fredrik Lindstroem, Magnus Jonsson, Carl Johan Bergman, Bjoern Ferry).

Weryfikacji doczekają się też wyniki poszczególnych biegów pucharowych. W okresie od 2010 do 2014 roku Jewgienij Ustiugow odniósł jedną wygraną w zawodach Pucharu Świata. Triumfatorem sprintu w Oberhofie ze stycznia 2010 roku w jego miejsce zostanie Michael Greis. Rosjanin straci również małą kryształową kulę za biegi masowe w sezonie 2009/10. Ta powędruje najprawdopodobniej w ręce trzeciego w tamtej klasyfikacji Arnda Peiffera. Rosja zostanie również pozbawiona na rzecz Norwegii zwycięstwa w pucharowej klasyfikacji sztafet za zimę 2012/13. 

Powiązane newsy

30.03.2023 | Rozkład jazdy na sezon 2023/24

19.03.2023 | Klamra Oeberg

19.03.2023 | Podium szczęśliwych ludzi

19.03.2023 | Kalkulatory w ruch

18.03.2023 | Herrmann z małą, a Simon z dużą kulą

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade

 Norwegia | mężczyzna | Ole Einar Bjoerndalen