Rastorgujevs będzie trenował z reprezentacją Niemiec

Andrejs Rastorgujevs uzyskał zgodę na udział w zgrupowaniach biathlonowej reprezentacji Niemiec. - Nie jest łatwo otrzymać taką możliwość. Niemcy mają swój system i niechętnie przyjmują do swojego zespołu. Chyba miałem szczęście, bo gdy zaproponowałem współpracę, trener Kirchner i jego zawodnicy byli w dobrym nastroju - powiedział tegoroczny wicemistrz Europy.

32-latek z Aluksne od lat pozostaje najlepszym łotewskim biathlonistą. Dwukrotnie stawał na podium zawodów o Puchar Świata. W sezonie 2016/17 był drugi w biegu masowym w Oslo, rok później powtórzył ten wynik w sprincie w Kontiolahti. Nigdy nie wywalczył jednak medali igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata. Zdecydowanie lepiej wiodło mu się w mistrzostwach Europy, gdzie dwukrotnie sięgał po złoto. Podczas tegorocznej edycji tej imprezy w Raubiczach zajął drugie miejsce w sprincie.

Osiągnięcia te - na tle innych łotewskich sportowców zimowych całkiem okazałe - dla Rastorgujewsa są niewystarczające. W tym celu zawodnik nawiązał współpracę z reprezentacją Niemiec.

- Już w trakcie zimy rozmawiałem dużo z trenerem Markiem Kirchnerem i niemieckimi zawodnikami, którzy zgodzili się na wspólne treningi. Na początku sierpnia będziemy mieli zgrupowanie we Francji, a potem potrenujemy w Niemczech. To dla mnie bardzo ważne, niemieccy biathloniści są silni, a do tego świetnie strzelają - powiedział Rastorgujevs.

To właśnie strzelanie jest piętą achillesową Łotysza. Choć należy do najlepszych biegaczy w stawce to skuteczność strzelecka poniżej 80% uniemożliwia mu walkę o najwyższe laury.

Rastorgujevs już w przeszłości kilkukrotnie gościł na zgrupowaniach kadry Niemiec, teraz współpraca nabierze jednak bardziej stałego charakteru. Łotysz ma już zaplanowane wspólne treningi z podopiecznymi Marka Kirchnera również we wrześniu, październiku i listopadzie. Rastorgujevs jest w stanie sobie na nie pozwolić dzięki wsparciu prywatnych sponsorów.

Powiązane osoby

 Łotwa | mężczyzna | Andrejs Rastorgujevs