Koniec kariery sześciokrotnej mistrzyni świata

Synnoeve Solemdal poinformowała, że sezon 2019/20 był jej ostatnim. Norweska biathlonistka w latach 2012-2020 sześciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata. Wszystkie sukcesy osiągała w konkurencjach sztafetowych.

31-latka swoją decyzję oznajmiła na łamach norweskiej prasy.

- O zakończeniu kariery myślałam od dłuższego czasu. Jestem bardzo zadowolona z tego, co udało mi się osiągnąć. Jesienią będę już studentką w pełnym wymiarze godzin. Nie mogę się doczekać nauki - powiedziała Solemdal, której celem jest tytuł inżyniera.

Biathlonowy świat po raz pierwszy usłyszał o niej w 2010 roku, gdy została mistrzynią Europy juniorek w biegu pościgowym. W tym samym roku wywalczyła również trzy medale MŚJ w Torsby. Sukcesy te bardzo szybko pozwoliły jej awansować na stałe do pierwszej reprezentacji, w tym niemal od razu do składu norweskiej sztafety, z którą święciła swoje największe sukcesy. Czterokrotnie - w 2013, 2016, 2019 i 2020 roku - sięgała po tytuł mistrzyni świata w sztafecie kobiet. Do tego dołożyła jeszcze dwa złote medale tej imprezy w sztafecie mieszanej z 2012 i 2013 roku.

- Najmilej wspominam sztafetę z MŚ w Oslo. To był nasz dzień. Zwycięstwo wywołało dziki szał publiczności. Wcale nie byłyśmy wtedy faworytkami, bo w tamtym sezonie przed MŚ wszystkie nasze występy sztafetowe były nieudane. Ani razu nie stałyśmy na podium - przypominała Solemdal.

Norweżka potrafiła również wygrywać w pojedynkę. W Pucharze Świata odniosła dwa indywidualne zwycięstwa. Co ciekawe oba odniosła rok po roku 8 grudnia 2012 i 2013 roku w biegach pościgowych rozgrywanych w Hochfilzen. Udanie rozwijającą się karierę przystopowały problemy ze zdrowiem. Z powodu mononukleozy Solemdal zmuszona była wcześniej zakończyć sezon 2013/2014, a dolegliwość ta była prawdopodobną przyczyną jej słabych występów na Igrzyskach w Soczi. Dolegliwości wróciły latem 2016 roku wykluczając ją niemal z całego sezonu 2016/17.

Po uporaniu się z kłopotami zdrowotnymi w grudniu 2017 roku Solemdal po raz ostatni stanęła na pucharowym podium. Na inaugurację sezonu olimpijskiego 2017/18 była druga w biegu indywidualnym w Ostersund. W minionym sezonie ani razu nie wywalczyła miejsce w czołowej dwudziestce Pucharu Świata. W klasyfikacji końcowej sklasyfikowano ją na 51. pozycji.

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Synnoeve Solemdal