Triumfatorzy X edycji

Jan Guńka, Patrycja Stanek wśród juniorów oraz Konrad Badacz i Aleksandra Puto wśród juniorów młodszych - to triumfatorzy X edycji "Celuj w Igrzyska" w najstarszych kategoriach wiekowych. Zwycięzców klasyfikacji młodzików i młodzików młodszych poznamy za nieco ponad tydzień.

Na tegoroczny cykl składały się trzy weekendy startów. W dniach 4-5 stycznia oraz 25-26 stycznia rywalizowano w Kościelisku. Od 12 do 15 lutego areną walki o punkty "Celuj w Igrzyska" był obiekt w Wiśle-Kubalonce. W sumie rozegrano siedem biegów. Ważną zmianą regulaminową w kontekście wyłonienia zwycięzców było zaliczanie tylko pięciu najlepszych rezultatów. Podobna zasada o odliczaniu dwóch biegów funkcjonuje również w zawodach Pucharu Świata.

Najlepszym juniorem X edycji "Celuj w Igrzyska" został Jan Guńka, dla którego jest to druga wygrana w karierze. Poprzednio zawodnik z Kościeliska triumfował jeszcze jako młodzik w 2018 roku. W sezonie 2019/20 odniósł trzy zwycięstwa i dwukrotnie był drugi. To wystarczyło do tego, żeby wyprzedzić Wojciecha Janika aż o 46 punktów. Biathlonista AZS AWF Wrocław, dla którego był to ostatni juniorski sezon, kończy starty w CWI jako zawodnik z największą liczbą wygranych biegów. W ciągu całej swej przygody z biathlonem wygrywał szesnastokrotnie. Trzecie miejsce w klasyfikacji wywalczył Jakub Ogorzałek z MKS Duszniki-Zdrój, który brak zwycięstw nadrabiał regularnością.

Pierwszy w karierze triumf w klasyfikacji generalnej "Celuj w Igrzyska" odniosła Patrycja Stanek, która zgromadziła 276 punktów w rywalizacji juniorek. Na tę sumę złożyło się jedno zwycięstwo i aż cztery drugie miejsca. Wiktoria Celczyńska z AZS AWF Katowice też z jedną wygraną na koncie i trzema miejscami na najniższym stopniu podium uzbierała 29 punktów mniej od rywalki z Kościeliska. Na podium klasyfikacji rzutem na taśmę wdrapała się druga przedstawicielka klubu spod Tatr Klaudia Topór.

Konrad Badacz na liście zwycięzców "Celuj w Igrzyska" zapisał się już po raz trzeci. W latach 2016 i 2017 wygrywał jako młodzik młodszy, w tym roku wyprzedził rywali w klasyfikacji juniorów młodszych. Biathlonista MKS Karkonosze Jelenia Góra gdy stawał na starcie, przeważnie wygrywał. Cztery triumfy w pięciu biegach dały mu 294 punkty na 300 możliwych do zdobycia. Hubert Matusik z UKN Melafir Czarny Bór robił co mógł - raz zwyciężył, ani razu nie opuścił podium, ale w związku z zaliczaniem 5 z 7 rezultatów na jego koncie zebrało się 28 punktów mniej od Badacza. Na trzecim miejscu uplasował się Bartosz Penkała z UKS Statima Biathlon Team, który wygrał dwa biegi, dwukrotnie lądował też poza podium.

Największy ścisk w czołówce generalki miał miejsce w kategorii juniorek młodszych. O końcowym zwycięstwie i układzie sił na podium decydował ostatni bieg. Najlepsza w całym cyklu po raz pierwszy w karierze okazała się być Aleksandra Puto. Zawodniczka BKS WP Kościelisko wygrała dwukrotnie, dwa razy była też trzecia. Z dorobkiem 259 punktów wyprzedziła o dziewięć "oczek" Barbarę Skrobiszewską z MKS Karkonosze Jelenia Góra. Ta zaledwie o trzy punkty wyprzedziła z kolei Patrycję Mecler z UKS Statima Biathlon Team. Anna Nędza-Kubiniec, która w czterech startach odniosła cztery wygrane, zajęła piąte miejsce.

Na przełomie lutego i marca w Dusznikach-Zdroju rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzików Młodszych. Wtedy poznamy triumfatorów klasyfikacji generalnych w dwóch najmłodszych kategoriach wiekowych.

Zawody "Celuj w Igrzyska" mają na celu poszukiwanie nowych biathlonowych talentów. Pierwsze efekty rozpoczętego dziewięć lat temu programu są już widoczne. Kinga Zbylut, Kamila Żuk oraz Joanna Jakieła, które reprezentują Polskę na tegorocznych MŚ w Anterselwie zaczynały od triumfów właśnie w  „Celuj w Igrzyska”.