Bjoerndalen z szansą na kolejny medal igrzysk

Mimo zakończenia kariery Ole Einar Bjoerndalen może liczyć na wzbogacenie swojego dorobku medalowego z igrzysk olimpijskich. Norweg ma szansę na brąz w sztafecie z Soczi. IBU będzie wnioskować o dyskwalifikację zwycięskiej sztafety Rosji ze względu na doping Jewgienija Ustiugowa.

Po powtórnej analizie próbek pobranych w 2013 roku Międzynarodowa Unia Biathlonu zdecydowała się oskarżyć Ustiugowa o stosowanie oxandrolonu i anulować jego rezultaty począwszy od 27 sierpnia 2013 roku do końca sezonu 2013/14 (Ustiugow zakończył karierę w marcu 2014 roku). Oznacza to, że Rosja straci złoty medal igrzysk olimpijskich w Soczi. To przypadnie Niemcom, na drugie miejsce wskoczy Austria, natomiast brązowy medal otrzymają Norwegowie z Ole Einarem Bjoerndalenem w składzie. Najbardziej utytułowany biathlonista w historii igrzysk powiększy tym samym swój dorobek medali olimpijskich do czternastu.

Niemcy zyskają złoto igrzysk, ale stracą kryształową kulę. W związku z dyskwalifikacją Ustiugowa ta przyznana zostanie Szwecji. Wiele finałowych rozstrzygnięć sezonu 2013/14 trzeba będzie napisać od nowa, bo Ustiugow w tym czasie kilkukrotnie zajmował miejsca w czołówce, w tym na indywidualnym oraz sztafetowym podium.

Odebranie złota sztafecie biathlonistów oznacza, że Rosja straci pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk na rzecz Norwegii. Już raz taka zmiana miała miejsce w 2017 roku gdy po raporcie Klausa Oswalda MKOL odebrał Rosji aż trzynaście medali. W 2018 Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) uchylił część dyskwalifikacji i gospodarze igrzysk wrócili wówczas na czoło tabeli medalowej.

Decyzja nie jest prawomocna, Jewgienij Ustiugow ma 21 dni na odwołanie się od niej do CAS w Lozannie. 

Podobne sankcje zastosowano wobec Swietłany Slepcowej, którą z kolei oskarża się o stosowanie ostaryny. IBU usunie jej nazwisko z wyników zawodów rozegranych od 22 marca 2013 roku do końca sezonu 2013/14. W tym przypadku zmiany rezultatów nie będą tak duże, bo Rosjanka w tym czasie wzięła udział w tylko jednym biegu Pucharu Świata.

Pomimo, że zarówno Ustiugow, jak i Slepcowa są od dłuższego czasu na sportowej emeryturze, oboje otrzymali dwuletni zakaz startów.

Prezes Rosyjskiego Związku Biathlonu Władimir Draczew powiedział, że decyzja o ewentualnej apelacji zostanie podjęta po analizie dokumentów. Ustiugow nie wygląda jednak na osobę, który zamierza się poddawać. Jak podaje rosyjska agencja informacyjna TASS Rosjanin wytoczył IBU proces sądowy w sądzie austriackim dotyczący oskarżeń o manipulacje w paszporcie biologicznym za okres o stycznia 2010 do marca 2014 roku, jakie postawiono wobec niego w tym tygodniu. Ta sprawa idzie osobnym torem. Rosjaninowi grozi jeszcze utrata złotego medalu z igrzysk w Vancouver. Na rozstrzygnięcia czeka przede wszystkim Martin Fourcade, który zyskałby tytuł mistrza olimpijskiego w biegu masowym.

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Swietłana Slepcowa

 Norwegia | mężczyzna | Ole Einar Bjoerndalen